Leoaice în cuşcă. Sătmăreanca Alice Ardelean şi bucureşteanca Cristina Stanciu au oferit confruntarea serii în Gala Real Extrem Fight de la Craiova

Alice Ardelean (Kudokai Sibiu)
şi Cristina Stancu (Absoluto Bucureşti) au fost protagonistele unei întâlniri explozive
din cadrul a Galei RXF de la Craiova. FOTO - facebook.com
Alice Ardelean (Kudokai Sibiu) şi Cristina Stancu (Absoluto Bucureşti) au fost protagonistele unei întâlniri explozive din cadrul a Galei RXF de la Craiova. FOTO - facebook.com

Meci demenţial de MMA oferit de sătmăreanca Alice Ardelean şi bucureşteanca Cristina Stanciu într-una din întâlnirile Galei Real Extrem Fighting, desfăşurată aseară la Craiova. Confruntarea dintre cele două “leoaice” din cuşcă i-a ridicat de pe scaune pe cei peste 4000 de spectatori prezenţi la gală, confruntarea fiind catalogată ca „meciul serii”.

Două dintre cele mai rele combatante de MMA din România, Alice Ardelean (Kudokai Sibiu) şi Cristina Stancu (Absoluto Bucureşti) au fost protagonistele unei întâlniri explozive din cadrul a Galei RXF de la Craiova, seriile devastatoare de pumni şi picioarele venite din ambele părţi demonstrând că şi fetele ştiu să lupte,cel puţin la fel de bine,ca băieţii.

Începutul meciului a fost asemeni unui tsunami, fetele lovindu-se cu pumnii în faţă până a ţâşnit sânge. După trei runde, sătmăreanca Alice Ardelean a fost învinsă cu scorul de 2-1.

Chiar dacă prima repriză a aparţinut lui “Barbie” Cristina Stancu care şi-a înghesuit serios adversara, celelalte reprize au fost dominate uşor de Alice Ardelean care părea luptătoarea mai proaspătă, mai bine pregătită fizic. Sătmăreanca  ȋnsă nu a reuşit să forţeze mai mult pentru a-şi pune adversara ȋn dificultate, lucru pe care şi-l reproşează. “ Am intrat în tactica ei în prima repriză şi cred că trebuia să plusez ȋn a doua şi ȋn a treia repriză mai mult, pentru că s-a văzut că am fost mult mai bine pregătită fizic decât ea. Decizia arbitrilor mi s-a părut la limită dar asta nu înseamnă că Cristina n-a meritat victoria. Este o luptătoare puternică şi foarte ambiţioasă şi de abia aştept să-mi iau revanşa”, ne-a declarat Alice.

alice2

Alice este însă mulţumită de prestaţia de ieri seara, declarând după terminarea partidei că acesta a fost meciul vieţii pentru ea. „A fost meciul vieţii mele. Ȋn primul rând, mă bucur că am.făcut meciul serii iar la sfârşitul meciului eram sigură că eu câştig. Din păcate decizia a fost în favoarea adversarei. Dar nu sunt supărată deoarece am reuşit prin prestaţia noastră să ridicăm o sală în picioare. Ne-am luptat mai intens ca băieţii”, ne-a declarat Alice Ardelean.

Sătmăreanca Alice Ardelean concurează pentru titlul de „Luptătoarea anului”