Fetele de la CSM Satu Mare s-au calificat în finala Cupei României la baschet

0
CSM Satu Mare au bătut ieri Sepsi Sfântu Gheorghe cu 83 la 76

Victorie de senzaţie sătmărencelor în semifinala Cupei României, disputată ieri, în Arena Baschet din Bucureşti, în faţa celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe. Fetele antrenate de Dan Fleşeriu au reuşit să se impună cu 83 -76 (41-32 la pauză)  într-un meci pe care l-au controlat de la un capăt la altul.

Gruparea din nord-vest a reușit să obțină biletele pentru ultimul act grație evoluției bune din primele două sferturi, când s-a impus cu 21-17 și 20-15. Cel de-al treilea s-a încheiat la egalitate, 18-18, iar ultimul în favoarea formației din Covasna, 26-24.
      Cu această ocazie sătmărencele au reuşit să-şi ia o mult dorită revanşă în faţa celor de la Sfântu Gheorghe, echipă care le-a învins de fiecare dată în ultimele trei întâlniri directe. “ Am pornit acest meci din poziţia de outsider şi nimeni nu ne dădea nici o şansă. Ei bine fetele s-au autodepăşit şi au făcut un meci senzaţional în faţa unor adversare mai bine cotate dar pe care le-am dominat la toate capitolele.” ne-a declarat managerul general al echipei, Peter Eles. Pentru CSM au marcat: Claudia Pop 20 pct., Hardy 19 pct., Pavel 16 pct., Ciocan 13 pct., Diata, 8 pct., Povilonyte 4 pct., Drăgoescu 3pct.
    În finală CSM Satu Mare va întâlni pe Municipal Târgovişte, care a dipus în cealaltă semifinală de Olimpia Bucureşti cu un clar 111-42. Finala se va desfăşura de la ora 17.00 în Arena Baschet din capitală, iar meciul va fi transmis în direct de TVR3. În deschidere Olimpia Bucureşti va juca cu Sepsi Sfântu Gheorghe pentru stabilirea ierarhiei finale.