Rosso-neri au câştigat primul meci oficial cu Flavius Stoican pe bancă

0

CSM Reşiţa a învins, la limită, Gloria Arad, scor 1-0, într-un meci din runda cu numărul trei a Ligii a III-a de fotbal, disputat pe stadionul din Valea Domanului. După debutul ratat de campionat, reşiţenii şi-au reparat moralul odată cu acest prim succes.

Apăsaţi de eşecul din urmă cu o săptămână, elevii lui Flavius Stoican au jucat timorat în prima repriză. Două inexactităţi în defensivă în mai puţin de zece minute l-au forţat pe tehnicianul CSM-ului să trimită doi oameni la încălzire când meciul abia începuse. Dochiţa a fost singurul om din tabăra gazdelor care a semănat pericol în faţa porţii adverse. La a treia ocazie a dat-o în bară, trimiţând în transversală din lovitură de pedeapsă, dictată ca urmare a unui henţ.

Salvaţi de Hamat
    Stoican a fost un car de nervi la pauză şi şi-a desfiinţat jucătorii în vestiar. Aceştia au revenit în teren cu capetele plecate şi au fost preocupaţi mai mult să nu greşească decât să construiască şi să ameninţe cu adevărat poarta adversă. Cu zece minute înainte de final, bara s-a opus din nou fericirii rosso-nerilor. Două minute mai târziu, oaspeţii au redus întreaga asistenţă la tăcere. Mingea a intrat în poarta lui Haidău, dar arbitrul a văzut un henţ. În timp ce arădenii fugeau după central pentru a-i cere socoteală, rosso-neri au iniţiat un contraatac rapid şi Hamat a înscris din şase metri golul primei victorii reşiţene în acest campionat.
    Tehnicianul Flavius Stoican a fost mulţumit de rezultat, dar nu şi de jocul echipei sale. “ Este important că am obţinut prima victorie. Jocul a fost mai slab decât cel din etapa trecută. Dar atunci am pierdut, iar acum, când am jucat mai slab, am învins. Eu m-aş bucura să jucăm bine la fiecare meci, dar să adunăm şi puncte”, a declarat Stoican.