Rocco Sandu: “Am fost cei mai mari fraieri ai fotbalului mondial!”

0

FC Şcolar a pierdut pe teren propriu, scor 3-4, în faţa liderului seriei a V-a din Liga a III-a de fotbal, după ce, la pauză, a condus cu 3-1. Jocul diametral opus din cele două reprize al fotbaliştilor reşiţeni a dat naştere la speculaţii în rândul microbiştilor, mulţi dintre ei acuzându-şi favoriţii că ar fi trântit meciul.

Roş-negrii au făcut o primă repriză excelentă în faţa Pandurilor II Târgu Jiu, echipă cu pretenţii la promovare, şi au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, deşi diferenţa putea fi chiar mai mare, elevii lui Rocco Sandu având o sumedenie de ocazii la poarta gorjeană. Ceva s-a întâmplat însă la cabine, pentru că, în a doua parte a întâlnirii din Valea Domanului, lucrurile s-au inversat. Oaspeţii au preluat iniţiativa, în timp ce, reşiţenii au lăsat garda jos. Inevitabilul s-a produs şi Pandurii au egalat. Şcolarii nu şi-au revizuit atitudinea nimic măcar acum şi veterenul Lucian Dobre, omul care a adus atâtea puncte în turul campionatului, a greşit din nou copilăreşte, oferind oaspeţilor un penalty. Liderul a fructificat şi a plecat cu toate cele trei puncte de la Reşiţa, microbiştii mirosind ceva necurat la această întâlnire.

Eşec inexplicabil
“Nu ştiu ce să înţeleg din meciul ăsta. Parcă am fi cei mai mari fraieri din istoria fotbalului. Adică ai o primă repriză de vis, conduci cu 3-1, şi apoi pierzi cu 4-3. Nu-mi pot explica această înfrângere. Meritam să câştigăm acest meci”, a declarat antrenorul lui FC Şcolar. Directorul clubului reşiţean, Cristian Bobar, a exclus varianta ca vreunul din jucătorii reşiţeni să o fi lăsat mai moale. “Sunt supărat pentru că am pierdut după ce am avut avantaj de două goluri. Am avut victoria în mâna şi am ratat-o inexplicabil. Sunt supărat pentru că am auzit voci care ne acuzau de blat şi, cât sunt eu aici, promit că nu vom intra în astfel de jocuri murdare”, a precizat Bobar.