Râmnicu Vâlcea: Oltchim a pierdut Champions League la handbal: 31-32 cu Viborg

0

Oltchim Râmnicu-Vâlcea a pierdut şi manşa a doua a finalei Ligii Campionilor contra formaţiei daneze Viborg. Susţinute frenetic de 5.500 de suporteri, handbalistele de la Oltchim au clacat în faţa presiunii enorme şi nu au reuşit să recupereze diferenţa de şapte goluri din tur.

Vărzaru: "S-a pus prea multă presiune pe Oltchim"

Voina: "Am visat frumos, dar pe teren a fost cu totul altceva"

Lecusanu: "Regretăm că nu am putut aduce bucuria în tribune"

Trei minute. Cam atât au durat speranţele noastre că Oltchimul poate întoarce scorul defavorabil din tur. Vâlcencele conduceau cu 3-1 graţie sclipirilor Cristinei Neagu şi aveau un om în plus, însă nu au reuşit să menţină presiunea sufocantă în faţa unui adversar care şi-a dovedit superioritatea. Nici măcar atmosfera incendiară din Sala Polivalentă nu a reuşit să topească aisbergul danez.

VEZI AICI DESFĂŞURAREA PARTIDEI

Cu o jucătoare de vis în echipă, Bojana Popovici, plus „panzerul" Grit Jürack, care a trimis câteva „torpile" în poarta lui Ungureanu, maşinăria lui Vestergaard a funcţionat fără greşeală. La pauză, danezele aveau un gol avantaj, 16-15, şi iluziile noastre se dărâmaseră precum un castel de nisip.

Mai citiţi şi:

Râmnicu Vâlcea: “Galacticele” de la Oltchim, urmărite pe un ecran gigant

Cristina Neagu, cea mai bună tânără jucătoare din lume

După pauză, Viborg a vrut să încheie repede conturile şi s-a distanţat inclusiv la cinci goluri. Marile probleme ale Oltchimului au fost pe extreme, acolo unde revenirea Valentinei Ardean nu a adus plusul mult scontat, iar Ada Nechita, Ramona Maier sau Iulia Puşcaşu nu s-au remarcat în faţa portăriţei de top a Viborgului, Haraldsen.

Apoi, adversarele noastre au scăzut o viteză, iar jucătoarele Oltchimului au echilibrat disputa, însă câştigătoarea trofeului se ştia de mult.

Publicul a găsit totuşi resurse la final să le aplaude pe „galactice", dar şi pe adversare, care au avut parte de o adevărată fiesta. „Am întâlnit un adversar superior. Îmi felicit jucătoarele", a spus antrenorul Radu Voina.

Superatmosferă la „Polivalentă"

Sub ochii legendelor. Gică Hagi, Gică Popescu, Lucian Bute, Elisabeta Lipă, Gabi Szabo, Violeta Beclea-Szekely sau Ionela Târlea sunt doar câteva dintre legendele sportului românesc care au suferit, din sală, alături de elevele lui Radu Voina. Îmbrăcaţi toţi în roşu, membrii galeriei vâlcene au început să creeze o atmosferă incendiară în Sala Polivalentă încă cu două ore înainte de startul partidei.

Vărzaru, golghetera Ligii. Cele două echipe au avut parte de o prezentare oficială în stilul celor din NBA. Fiecare jucătoare a intrat separat în arenă sub lumina reflectoarelor, iar românca de la Viborg, Cristina Vărzaru, a fost aplaudată la scenă deschisă. Cu cele şase reuşite de aseară, ea a câştigat titlul de golgheteră a Ligii Campionilor (101 goluri).

Probleme cu tabela. Partida a fost întreruptă mai multe minute din cauza problemelor organizatorice. Astfel, tabela de marcaj s-a stricat în prima repriză, iar podeaua a fost ştearsă de nenumărate ori.

S-au rugat la Patriarhie. Handbalistele de la Oltchim au primit câteva ore libere din partea staffului tehnic în dimineaţa meciului şi au mers la Patriarhie pentru a se ruga pentru un succes istoric. În copilărie, antrenorul Radu Voina a cântat chiar în corul bisericii şi a vrut să devină preot.