Râmncu Vâlcea: Postul lui Voina a fost salvat în ultima secundă

0

Golul care a adus „galacticelor" calificarea de pe primul loc a fost marcat în ultimele secunde şi l-a scăpat pe Radu Voina de la demitere.

Dacă ar fi ratat prima poziţie a grupei, campioana României ar fi rămas fără antrenor. Handbalistele vâlcene a fost chiar la un pas de „reuşită", după o primă repriză slabă, poate cea mai slabă din această ediţie de Champions League. Fără soluţii cu pivotul sau pe extreme, „galacticele" au fost dominate clar la Gyor, intrând la pauză cu un dezavantaj de opt goluri (16-8).
În partea secundă, elevele lui Voina au recuperat treptat din diferenţă, iar, prin reuşitele Ionelei Stanca şi ale Ramonei Maier, din ultimele minute, au pierdut la acelaşi scor din tur, 22-26. Astfel, datorită golaverajului din grupa C, Oltchim s-a calificat de pe prima poziţie în Main Round, continuând lupta spre un loc în finală. „Ştiam că o să ne aştepte o partida dificilă, deşi Gyorul era calificată în urma înfrângerii Zvezdei la Itxako. Formaţia maghiară şi-a dorit să câştige grupa şi a început mult mai bine în prima parte, în care echipa noastră nu s-a regăsit. Totuşi, în partea secundă, am reuşit să jucăm mai bine şi am controlat meciul. Fetele au ştiut că trebuie să lupte până la final, iar norocul ne-a surâs", a spus la final antrenorul Oltchimului, Radu Voina.

Marcatoarele echipei Oltchim în meciul de la Gyor: Ramona Maier (6 goluri), Ionela Stanca (5), Anastasia Pidpalova (3), Oana Manea (2), Olga Vashchuk (2), Narcisa Lecuşanu (1), Steluţa Luca (1), Valeria Beşe (1), Iulia Puşcaşu (1). Din tabăra unguroaicelor, cea mai bună marcatoare a fost Anita Gorbicz, cu şapte reuşite.