Victorie la scor de forfait pentru Petrolul. 3-0 cu Săgeata Năvodari

0

Petrolul a obţinut cea mai detaşată victorie din această stagiune, impunându-se cu 3-0 în confruntarea disputată, pe „Ilie Oană”, cu Săgeata Năvodari. Pentru “găzari” au marcat Teixeira, în prima repriză, Boudjemaa şi Romario, ultimele două goluri venind spre finalul întâlnirii.

Aşa cum era de aşteptat, “lupii” n-au ratat şansa să-şi reia şirul victoriilor, întrerupt, etapa trecută, la Mediaş. Petrolul a început în ofensivă confruntarea cu Săgeata, iar Priso (5) a avut prima oportunitate, atunci când, ajuns faţă în faţă cu Panagopoulos, n-a izbutit să trimită mingea în plasă.

A făcut-o, însă, TEIXEIRA (26), portughezul trimiţând, din vole, din marginea careului mic, după o centrare venită de pe dreapta de la Priso, iar aceasta avea să fie singura modificare de tabelă până la pauză, în ciuda ocaziilor irosite de către Dore (36, 39 şi 43).

După reluare, oaspeţii au încercat să fie ceva mai periculoşi în ofensivă şi n-a lipsit mult să restabilească egalitatea. N`Doye (65) a trimis, din 8 metri, peste poartă, pentru ca, şapte minute mai târziu, o minge deviată de către Mihai Roman să întâlnească transversala porţii apărate de către Pecanha.

Aproape de final, BOUDJEMAA (84) a profitat de o pasă a lui Dore şi, rămas singur cu Panagopoulos, a risipit definitiv emoţiile, iar, în prelungiri, ROMARIO (90+3) a „închis” tabela, înscriind, totodată, primul său gol în Liga I pentru formaţia ploieşteană.

Petrolul acumulează, astfel, 22 de puncte şi, cel puţin până la finalul întâlnirii dintre Astra şi Dinamo, urcă pe treapta a doua a clasamentului. Etapa viitoare, „lupii” vor merge în Moldova, pentru jocul cu o altă nou-promovată, FC Botoşani, ce se va disputa sâmbătă, de la ora 16.00. (fcpetrolul.ro)

Mai puteţi citi

VIDEO Petrolul-Săgeata 3-0; Oţelul-Gaz Metan 1-1 în Liga 1. Ploieştenii urcă pe doi în clasament, la trei lungimi de liderul Steaua

Petrolul, meci cu nou-promovata Săgeata Năvodari. „Trebuie să tratăm partida cu toată seriozitatea“