Remiză între Petrolul şi Pandurii. Grozav a ratat un penalty în minutul 90

0
Meciul dintre Petrolul şi Pandurii s-a încheiat cu remiză. FOTO fcpetrolul.ro

Derbiul cu iz european disputat pe “Ilie Oană” s-a încheiat nedecis, partida având parte de un final dramatic. Oaspeţii au condus prin golul lui Sipoto (80), Petrolul a egalat prin Dore (85), pentru ca, în ultimul minut, Grozav să rateze o lovitură de pedeapsă.

Petrolul şi Pandurii au oferit un duel aprig cu trei zile înaintea testelor pe care le vor susţine în Europa League. Deschis cu o festivitate de premiere, “lupii” primind, din partea Ligii Profesioniste de Fotbal, trofeul cuvenit ocupantei locului trei în precedenta ediţie de campionat, meciul a avut o primă repriză în care cele două rivale s-au anulat reciproc.

Ploieştenii au fost mai ofensivi, au căutat să împingă jocul cât mai mult către buturile adverse şi au avut ghinion la ocazia mare a lui Grozav (19), cel care a trimis, de la 13-14 metri, lateral dreapta, spre colţul lung, însă mingea a întâlnit bara şi a ricoşat, mai apoi, în braţele lui Lazăr.

Jocul s-a animat după pauză, atunci când nu puţine au fost momentele în care cele două defensive au părut că lasă garda jos. Younes (51) a pătruns pe stânga şi a şutat la colţul scurt, dar Lazăr a respins în corner, pentru ca Matulevicius (53) să trimită, din marginea careului, la o palmă de bara din stânga lui Pecanha.

A urmat o nouă oportunitate trecută în contul lui Younes (61), al cărui şut a ocolit de puţin buturile adverse, iar Hoban (64) i-a dat emoţii lui Lazăr, cu o “torpilă” expediată la o lovitură liberă de la 30 de metri. Pecanha (64) a respins şutul lui Nistor, iar Dore, aflat la debutul său în tricoul “galben-albaştrilor”, nu a putut să devieze decisiv la şutul-centrare al lui Guilherme (73), pentru ca, doar un minut mai târziu, să trimită, din poziţie bună, insuficient de puternic pentru a-l învinge pe Lazăr.

Prima lovitură au dat-o, însă, gorjenii, după un corner la care mingea a rămas cu noroc la SIPOTO (80), iar acesta a trimis, de la 12 metri, fără replică pentru Pecanha.

“Lupii” s-au aruncat în atac, iar DORE (85) şi-a marcat debutul la Petrolul cu un gol superb, un şut din partea dreaptă, la care balonul a “muşcat” transversala şi a ricoşat, după aceea, în plasă.

Meciul nu-şi scrisese, însă, povestea până la capăt, pentru că, în ultimul minut al timpului regulamentar, centralul Istvan Kovacs a arătat punctul cu var după ce asistentul Miclos Nagy i-a semnalizat un henţ evident comis de Paraskevas, dar Lazăr nu s-a lăsat păcălit de “scăriţa” lui Gicu Grozav, securizând, astfel, remiza echipei sale.

Petrolul acumulează 4 puncte după două etape şi ocupă, în acest moment, locul patru în clasament, la două lungimi distanţă de singura echipă cu punctaj maxim, Oţelul Galaţi. Pentru trupa lui Cosmin Contra urmează, joi, partida din Europa League, cu Vitesse Arnhem (“Ilie Oană”, ora 19.00), iar duminică o nouă întâlnire cu proprii suporteri, cu prilejul confruntării cu FC Braşov (ora 21.00), din etapa a treia a Ligii I.

fcpetrolul.ro

Vă mai recomandăm

Derbi la Ploieşti. Petrolul – Pandurii, primul meci pe teren propriu al „lupilor galbeni“