Petrolul Ploieşti, la distanţă de două meciuri de accederea în Liga I

0

Într-o atmosferă de „infern" creată la Strejnic de suporterii petrolişti, galben-albaştrii s-au impus cu 3-1 în faţa Mioveniului şi ocupă prima poziţie în Seria a II-a.

După un meci cu o primă repriza fabuloasă, "galben-albaştrii" şi-au pulverizat una dintre principalele contracandidate, CS Mioveni, făcând un pas uriaş către primul eşalon. "Lupii" s-au impus cu 3-1, golurile fiind marcate de catre Alexandru Benga (24), Florentin Dumitru (30) şi Daniel Opriţa (38), în vreme ce, pentru oaspeţi, a punctat Claudiu Ionescu, cu un sfert de oră înainte de final.

Cu două meciuri înainte de finish, Petrolul ocupă prima poziţie în Seria a II-a, cu un punct în faţa lui FC Oradea şi patru peste CS Mioveni, mai având nevoie de o victorie pentru a fi, matematic, promovată în Liga I.