Petrolul Ploieşti - AEK Atena 4-0 la meciul de prezentare a lotului „lupilor“ FOTOGALERIE

0
Cristea i-a ameţit cu driblingurile pe puştanii greci

După toate întăririle din vară, Petrolul Ploieşti şi-a prezentat, duminică seară, în faţa a circa 9.000 de spectatori, lotul cu care începe sezonul 2012-2013. Adversară a fost AEK Atena, care şi-a trimis juniorii la Ploieşti. Partida a fost precedată de un meci de old boys

Petrolul Ploieşti a trecut, duminică seară, cu scorul de 4-0, de formaţia greacă AEK Atena, una din cele mai importante formaţii din campionatul elen. Trebuie spus, totuşi, că la Ploieşti a făcut deplasarea un lot foarte tânăr al grecilor, din care au lipsit toate vedetele. În faţa acestei formaţii mai degrabă de juniori, Petrolul a defilat la meciul de prezentare. Au înscris Mustivar (18), Grozav de două ori (24 şi 69) şi Marian Cristescu (53).

Younes Hamza a fost printre cei mai aplaudaţi jucători

Click pe imagini pentru galeria foto

Antrenorul Mircea Rednic a început meciul cu formula: Bornescu - Achim, Galamaz, Szukala, Guilherme - Marinescu, Boudjemaa, Mustivar (c), Ad. Cristea - Grozav, Hamza. Pe parcurs, au mai intrat portarii Khamutovski, Povilas şi Oprea şi jucătorii de câmp Alcenat, Neag, Opriţa, Cristescu, Hoban, Cojocnean şi Roman.

VETI ŞI: VIDEO George Galamaz, aplaudat de fanii Petrolului la revenirea pe „Ilie Oană"

Primul 11 al Petrolului la meciul cu AEK

Grozav, Bornescu, Hamza, Szukala, Galamaz, Mustivar / Cristea, Achim, Marinescu, Boudjemaa, Guilherme

În deschiderea meciului, organizatorii au programat o partidă demonstrativă între echipa Petrolul 1982 şi o selecţionată de pe Valea Prahovei, condusă de primarul oraşului Buşteni, Emanoil Savin. La ani buni după ce-au agăţat ghetele în cui, veteranii s-au mişcat destul de greu. Desigur, nu a fost vina kilogramelor în plus, ci a căldurii. Partida a avut două reprize de câte 15 minute şi s-a încheiat 2-2.

Pe teren la selecţionata Văii Prahovei s-a aflat şi Aurelian Manole, primarul din Filipeştii de Târg, care a şi reuşit golul de 0-2. Emanoil Savin a stat în poartă pe durata primei reprize, apoi a îmbrăcat tricoul cu numărul 9 şi a urcat în atac. Din linia de fund a făcut parte şi Marius Sersea, prefectul judeţului Prahova, fost junior la Petrolul.

În lotul de old boys Petrolul 1982 au fost Dumitru Jipa, Ion Haralambie, Ion Cojocaru, Marian Stanciu, Petre Butufei, Ion Toma, Nicu Lazăr, Ion Pancu,Vasile Cosarek, Nicu Gălăţeanu, Nicolae Toporan, Gică Simaciu, Silviu Crângaşu, Gabriel Călin, Ion Ioniţă, Tiberiu Baroian, Stelică Cismaru, Ion Ştefănescu şi sărbătoritul zilei, fostul fundaş Octavian Grigore, care a împlinit vârsta de 48 de ani.

Al patrulea arbitru la meciul demonstrativ a provenit tot de la old boys. Fostul central din prima ligă Constantin Safta, până în această vară primar în comuna prahoveană Iordăcheanu, a îmbrăcat costumul galben cu negru, chiar dacă organizatorii n-au reuşit să-i găsească o măsură corespunzătoare.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!