Handbalul ploieştean a rămas „de căruţă“

0
Handbaliştii ploieşteni au ajuns la patru înfrîngeri în ultimele patru meciuri Foto: CSM

Promovaţi cu mari dificultăţi financiare în prima ligă, băieţii de la CSM au înregistrat, în weekend, cea de-a patra înfrângere consecutivă. Ei au pierdut la 13 goluri diferenţă, acasă, în faţa formaţiei Potaissa Turda. Nici fetele n-au reuşit să spele ruşinea, fiind şi ele învinse, însă după un meci mult mai echilibrat, încheiat 28-29, pe care l-au controlat în multe momente

La masculin, etapa cu numărul şapte din actuala stagiune a adus pentru CSM cea de-a patra înfrângere consecutivă. Sportivii ploieşteni caută cu disperare soluţiile pentru a întrerupe această serie de insuccese, însă diferenţele dintre liga secundă şi primul eşalon par să fie prea mari. Formaţia ploieşteană a pierdut meciul, disputat pe teren propriu, în Sala Polivalentă din Plopeni, cu Potaissa Turda. Ploieştenii nu s-au ridicat la nivelul aşteptărilor, ratând nenumărate ocazii de a marca, aşa cum s-a întâmplat, de altfel, şi în partidele anterioare, au anunţat reprezentanţii CSM Ploieşti. Confruntarea s-a încheiat cu scorul 16-29 (6-10). „A fost o risipă de pase şi de situaţii pe care nici dacă le regizam nu cred că ar fi ieşit aşa. Nu-mi explic ce s-a întâmplat cu jucătorii, mai ales că am pregătit temeinic acest meci, în această săptămână. Am ratat foarte mult pentru o echipă care evoluează la acest nivel“, a declarat antrenorul Lucian Nicolae.

La feminin, scorul a fost mult mai strâns, 29-28 pentru gazdele de la Cetate Deva, care la pauză erau conduse cu un gol, 15-16, de fetele lui Gigi Ionescu. În partea secundă, gazdele au forţat revenirea şi au profitat de lipsa de concentrare a ploiştencelor, potrivit CSM. Fetele de la CSM au avut cinci minute( 39-44) în care nu au marcat niciun gol, primind patru, situaţie care a condus la răsturnarea raportului de forţe. Cele cinci aruncări de la 7 metri ratate de CSM Ploieşti au contribuit decisiv la stabilirea rezultatului final, 29-28 pentru Cetatea Deva. „În repriza a doua, arbitrii au fost suspuşi unei presiuni incredibile din partea gazdelor, dar şi în condiţiile acestea noi trebuia să câştigăm. Ştiu că echipa asta poate mai mult şi tocmai de aceea sunt supărat. Este păcat că, a nu ştiu câta oară, ratările ne fac să irosim puncte importante. Acesta era un joc pe care trebuia să-l câştigăm. Gazdele nu ne-au surprins cu nimic, era suficient să nu ratăm atât de mult şi ne-am fi impus la 4-5 goluri diferenţă“, a declarat, dezamăgit, antrenorul Gigi Ionescu.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!