Echipa care are mai mulţi şefi decât jucători în formă

0

Astra a încasat, aseară, a patra înfrângere consecutivă, fiind depăşită la toate capitolele de Concordia Chiajna. În urma rezultatului de 0-2, echipa echipa ploieşteană a fost depăşită şi în clasament.

De patru etape, Astra nu numai că nu reușește să scoată vreun punct, dar nici măcar nu reușește să paseze cum trebuie, să se apere organizat, să-și creeze situaţii clare de gol sau măcar să câştige duelurile unu la unu. De la un capăt la altul, de la conducători până la puţinii suporteri, clubul se prezintă mult sub nivelul Ligii 1. De altfel, singurul lucru la care Astra excelează este angajarea de şefi (Buduru, Branco, Vamă, Avram, Costel Lazăr, Rednic şi, ca să nu se simtă discriminată, Doina Radu). În structura de conducere a clubului sunt mai mulţi şefi decât sunt jucători în formă în lot. Iar numărul jucătorilor în formă e în scădere de la un meci la altul.

Joi, cu Chiajna, Astra a contat în joc doar în primele trei minute, când a ratat două ocazii uriaşe. Stan şi Taka au rămas singuri cu portarul, însă primul n-a ajuns la lansare, în vreme ce al doilea şi-a bătut joc de ocazie, pasând neinspirat în lateral.

Lipsa de vlagă a gazdelor a fost taxată imediat de Rocha, după un corner. Tot brazilianul a majorat diferenţa, în minutul 53, cu un şut din prima din marginea careului, la 5 minute după ce ratase un penalty, blocat de Lung.

Momentul care a decis meciul a fost în finalul primei reprize, când scorul încă era 0-1. În 42, Budescu a luat galben pentru simulare, la o fază în care adversarul i-a pus mâna în piept, dar atacantul Astrei s-a aruncat artistic, cerşind faultul. Galben meritat. Mirat că e avertizat, fotbalistul a aplaudat ironic decizia, iar Dragoş Istrate, cu mişcări de domnişoară rănită-n orgoliu, s-a prezentat din nou în faţa lui cu galbenul ridicat în mâna stângă, urmată, aproape instant, la fracţiuni de secundă distanţă, de mâna dreaptă venită cu roşul. Alţi doi jucători au luat galbene pentru proteste, iar în pauză Mircea Rednic s-a înfipt zdravăn în central, doar pentru a fi şi el eliminat.

Astra Ploieşti - Concordia Chiajna 0-2 (0-1)

Marcator: / Rocha (11, 53)

Astra: Lung 6 - Bărboianu 5,5, Găman 5, Ricardo 5, Junior Morais 5,5 - Fl. Pătraşcu 5, Seto 4 (56 Ologu 4) - Stan 3 (32 Budescu 3), Spadacio 4, Laionel 3 (46 W. de Amorim 3) - Fatai 5. Director tehnic: Mircea Rednic.

Concordia: Niţă 6 - Popa II 7, Mamele 7,5, Petrovic 7,5, Guilherme 6,5 - Ad. Popa 7, Filip 8, Muzac 6,5 (65 S. Pană 6,5), Paulinho 8 (72 Mihalcea 6,5) - Alex 6 (59 Vlad Munteanu 5,5), Rocha 9. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Arbitri: D. Istrate 4 - Fl. Ungureanu 7, Al. Vodă 7

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!