Asesoft Ploiești – Politehnica Iași, 92-40. Victorie cu parfum adolescentin

0

Într-o întâlnire destinată tinerelor speranțe, CSU Asesoft a bifat a 4-a victorie a sezonului, scor 92-40, în fața Politehnicii Iași. Pentru vicecampioana României urmează două partide în deplasare.

Prima dintre ele, marți, la Giurgiu, într-o restanță din cadrul etapei a 4-a, iar cea de-a doua, sâmbătă, în fieful liderului Gaz Metan Mediaș.

Arnautovic a decis să-l odihnească pentru această partidă pe căpitanul Cătălin Burlacu, decarul ploieștenilor urmărind evoluția mai tinerilor săi colegi de pe banca de rezerve. La fel s-a întâmplat, în primele 20 de minute, și cu Aleksandar Vlahovic, în condițiile în care Rade Dzambic, revenit după o accidentare, a primit mai mult credit din partea băncii tehnice a Asesoftului.

Meciul în sine nu a avut istoric, ploieștenii dominând ostilitățile de-o manieră copioasă în fața unui adversar care a etalat doar 10 jucători pe foaia oficială. Jones a fost jucătorul responsabil cu spectacolul în primele minute ale întâlnirii, americanul finalizând de sus la primul atac al gazdelor, din pasa lui Dzambic, și înscriind de 3 ori din spatele semicercului din tot atâtea încercări.

Arnautovic nu a stat mult pe gânduri și i-a introdus rapid, în meci, pe Negoițescu și Dumitrescu. Cei doi au reușit să și puncteze, în sfertul secund, diferența crescând în mod constant pe tabelă. Politehnica Iași a depășit bariera celor 10 puncte înscrise de abia în minutul 15, oaspeții având însă probleme mari nu doar cu procentajele la aruncările din acțiune, dar și cu faulturile, în condițiile în care Cobzaru și Hurjui au acumulat rapid câte 4 greșeli personale.

Cu o formulă inedită pe parchet, în care s-au regăsit Nuna, Negoițescu și Movileanu, CSU Asesoft a defilat și în repriza a doua, Arnautovic trecându-și, rând pe rând, piesele grele pe bancă. Ultimul transfer al vicecampioanei, Anton Kazarnovski, a avut o evoluție discretă, israelianul reușind doar 8 puncte la primul său meci în tricoul alb-albastru. Scor final 92-40 , iar Asesoft se poate gândi deja la partidele următoare, în care Burlacu și compania își vor măsura forțele cu echipele aflate în fruntea ierarhiei.