Asesoft a pierdut la Timişoara, scor 91-103 (46-44)

0
Asesoft nu a putut trece de Timişoara. FOTO: csuasesoft.ro

CSU Asesoft a întrerupt, în Banat, o serie de opt victorii consecutive în Liga Naţională, după ce a pierdut, scor 91-103, restanţa cu BC Timişoara din cadrul etapei a 11-a.

Cu patru înfrângeri la activ, campionii pornesc jumătatea a doua a sezonului de pe locul 4, primul examen din retur urmând a se consuma miercuri, când, la Brazi, poposeşte codaşa Farul Constanţa.

Cu excepţia primelor cinci minute, în care ploieştenii au deţinut controlul, echilibrul a persistat pe toată durata secvenţei de debut.

Conduşi excelent din teren de Jovanovic şi Archie, bănăţenii au revenit în joc, iar Arnautovic a simţit nevoia unei schimbări sub panouri, prin introducerea lui Stănescu.

Mutarea s-a dovedit una inspirată, punctele Asesoftului venind, până la finalul reprizei, cu preponderenţă din spaţiul de trei secunde, spre disperarea băncii gazdelor, care a impus o rotaţie activă la nivelul pivoţilor.

Umăr la umăr

Chiar dacă a avut, aproape în permanenţă, iniţiativa pe tabelă, campioana nu s-a putut desprinde decisiv în partea secundă, ratând momentele cheie.

Miletic, la debutul pentru Asesoft, a jucat inteligent, accelerând în situaţiile de presiune şi având chiar tăria de a lua unele acţiuni pe cont propriu.

Fără benzină

În lipsa lui Burlacu, eliminat, „alb-albaştrii” au cedat teren în repriza adiţională, când doar Vlahovic a reuşit să mai înscrie din acţiune.

CSU Asesoft a pierdut, scor 91-103 , la capătul unei reprize suplimentare de prelungiri, partida disputată pe terenul vicecampioanei BC Timişoara. Miercuri, ploieştenii vor întâlni, de la ora 19:00, la Brazi, pe Farul Constanţa, într-un meci contând pentru prima etapă a returului sezonului regulat.