Cum s-a enervat Sir Alex Ferguson la un meci cu FC Argeş. Ce l-a scos din sărite

0
Marele antrenor era să îşi fractureze piciorul după ce a spart un ceainic

Sir Alex Ferguson, unul dintre cei mai mari antrenori din istoria fotbalului, a fost cunoscut şi pentru temperamentul său foarte impulsiv. Iar prima oară când celebrul antrenor s-a enervat la culme a fost la un meci la Piteşti cu FC Argeş, acum 36 de ani.

Se întâmpla pe 4 noiembrie 1981, în turul II al Cupei Cupelor. În primul tur, FC Argeş, care îi avea printre alţii în rândurile sale pe Bărbulescu, Radu II şi Viorel Turcu, eliminase pe ciprioţii de la APOEL Nicosia, după 1-1 la Nicosia şi 4-0 la Piteşti.

În turul II, piteştenii au căzut cu o echipă foarte bine cotată, Aberdeen, din Scoţia, ce era antrenată din 1978 de Alex Ferguson. La Aberdeen, în tur, scoţienii au câştigat au 3-0, iar returul de la Piteşti părea o formalitate. Numai că nu a fost aşa.

La Piteşti, FC Argeş a făcut o primă repriză excelentă în faţa a 15.000 de fani, iar la pauză conducea cu 2-0, golurile fiind marcate de Radu II (min. 31) şi Ilie Bărbulescu (min. 36). Calificarea scoţienilor începea să fie pusă în pericol.

La pauză, în vestiar, Alex Ferguson a făcut o criză de isterie. A ţipat de mai multe ori la jucătorii săi, după care a dat cu piciorul într-un platou plin de ceşti cu cafea şi chiar s-a lovit la picior după ce a spart un ceainic. Jucătorii săi au reacţionat rapid, iar în minutul 55 Strachan a redus scorul din penalty. Mai mult, după câteva ocazii mari ratate de ambele echipe, Hewitt a egalat pentru Aberdeen în minutul 85 şi scoţienii s-au calificat mai departe. Presa din Marea Britanie a alocat spaţii mari revenirii spectaculoase a celor de la Aberdeen, elogiindu-l pe antrenorul Alex Ferguson. Peste un sezon, în primăvara lui 1983, Aberdeen, avându-l antrenor tot pe Ferguson, va câştiga Cupa Cupelor, după 2-1 în finală cu Real Madrid.

De-a lungul anilor, Sir Alex Ferguson a mai avut crize de nervi, cea mai mediatizată fiind aceea când l-a lovit pe David Beckham cu o gheată în cap în vestiarul lui Manchester United, celebrul fotbalist având nevoie de mai multe puncte de sutură pe frunte după impactul violent.