Neamț: Liga2/Ceahlăul bate fără emoții la Brăila și e mai aproape cu un pas de prima Ligă

0

Pietrenii au învins în etapa intermediară de ieri cu 3-1 în deplasare și își consolidează poziția de lider al seriei, cu cinci etape înainte de finalul sezonului.

Nemțenii au deschis scorul chiar în primul minut de joc prin atacantul Marian Constantinescu. În minutul 7 oaspeții și-au dublat avantajul prin reușita lui Cebotaru care a transformat o lovitură de pedeapsă acordată după ce mijlocașul fusese faultat în careu de Ciortea.

Brăilenii au redus din handicap în minutul 16 prin Petrescu, dar oaspeții au închis tabela cu cinci minute înainte de pauză prin Cristinel Gafița care a reluat în plasă centrarea din corner executată de Chitoșcă.

Ceahlăul a început meciul de la Brăila în formulă:

Rohețki - Dumitraş, Ferariu, Viţelaru, Barna - Bădescu, Cebotaru (cpt.), Achim, Chitoscă - Gafiţa, M. Constantinescu. În repriza secundă, antrenorul Costel Enache i-a mai utilizat pe Vădrariu, Nohai și Andrei Marc.

După etapa a 25-a, nemțenii au acumulat 62 de puncte și rămân pe prima poziție în seria 1 a ligii secunde, la 9 puncte distanță de Săgeata Năvodari.

Etapa viitoare, Ceahlăul va juca sâmbătă, 7 mai, pe teren propriu cu Dinamo II București.