Neamţ: Cupa României la Oină s-a întors la Gherăieşti

0

Ultima victorie a sportivilor nemţeni a fost înregistrată în anul 1964.

Biruinţa Gherăieşti a reuşit a doua oară performanţa de a aduce Cupa acasă, după 46 de ani de absenţă din peisajul podiumului. Competiţia la care sportivii nemţeni au readus titlul în judeţ a avut loc între 22 şi 24 iulie, la Constanţa, unde s-au luptat cu alte opt echipe de seniori.

În ultima zi a competiţiei, echipa noastră a câştigat la un scor bun în faţa celor de la A.C.S.Frontiera Tomis Constanţa. Diferenţa a fost de trei puncte, aşa că rezultatul a fost unul clar în favoarea noastră", spun reprezentanţii echipei câştigătoare.

Din echipa care s-a întors câştigătoare fac parte şi patru membri ai Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Neamţ.

Diplomele, medaliile şi trofeele au fost acordate învingătorilor de preşedintele Federaţiei Române de Oină, Nicolae Dobre, secretarul general, Eveline Lisenco, directorul Direcţiei de Sport a Judeţului Constanţa şi de primarul localităţii, Mariana Gâju.