Poloiștii orădeni mai au săptămâna viitoare o șansă la calificare în Cupa LEN

0
Spania şi-a luat revanşa pentru înfrângerea de la Oradea

Tensiunea domnea aseară în tabăra orădenilor, după ce avantajul obținut de poloiștii de la CSM în sfertul al treilea al partidei cu Spandau s-a transformat într-o înfrângere.

După rezultatul înregistrat în bazinul din Berlin, poloiștii orădeni și-au redus la jumătate șansele de a accede în faza superioară a competiției europene. În joc este calificarea în semifinalele Cupei LEN, a doua ca importanță în competițiile intercluburi din Europa. CSM Frigoconti a înregistrat cel mai bun rezultat european din istoria clubului și se află în primele opt echipe ale competiției.

Un început de coșmar

Debutul partidei i-a prins pe orădeni pe picior greșit. Spandau a marcat în primul sfert două goluri în vreme ce oaspeții au contabilizat o singură reușită. Sfertul al doilea a redus șansele de redresare ale orădenilor după ce nemții marchează fără replică în poarta apărată de Barat Ferenc. Pauza a fost însă un sfetnic bun pentru că CSM s-a întors în apă hotărâtă să își apere șansa la calificare. Elevii lui Gordan au produs surpriza. După ce au încasat trei goluri, poloiștii orădeni au marcat șase goluri. Cel mai prolific jucător al oaspeților s-a dovedit Tiberiu Negrean, jucătorul transferat în acest sezon de la Steaua București, deținătoarea Cupei României. Negrean a marcat trei goluri. Însă reușitele oapseților aveau să fie un simplu foc de paie. Cu opt minute înainte de final CSM Oradea și Spandau 04 Berlin se aflau la egalitate, 7-7.

Actul final a scufundat barca orădenilor

În ultimul sfert, orădenii nu au marcat niciun gol, în schimb Berlin a punctat de trei ori. Raportul eliminărilor dictate de arbitri din Serbia și Slovacia a înclinat în favoarea echipei Spandau 04. Orădenii au fost eliminați de 11 ori în vreme ce nemții au primit doar șapte eliminări cu drept de înlocuire. În afară de centrul Kincses Attila și de portarul Barat Ferenc, toți jucătorii orădeni aflați în bazin au fost eliminați 20 de secundă măcar o dată. Cel mai experimentat jucător orădean, Monostori Attila, a fost eliminat definitiv cu drept de înlocuire. "Jucătorii sunt nervoși. Au făcut tot ce au putut să câștige acest meci. Calificarea nu este pierdută încă", a spus Fejer Ivan, membru în Comitetul Director al CSM. Pe 3 februarie a fost programată partida retur. CSM Frigoconti va lupta pentru calificarea în Final Four, în fața propriilor suporteri în bazinul "Ioan Alexandrescu".