FOTO După trei zile de concurs, s-a stabilit câştigătorul Turului ciclist al Bihorului. Cine a înregistrat cel mai bun timp

0

Turul ciclist al Bihorului a fost câştigat de columbianul Rodolfo Torres, de la echipa italiană Androni. Sportivul columbian a fost înregistrat pe trei etape, desfăşurate în perioada 2-4 iunie, cu timpul de 10 h 31 de minute şi 35 de secunde.

Pe locul al doilea s-a situat italianul Luca Chirico, de la echipa turcă Torku Sekerspor, care a înregistrat timpul total de 10 ore 32 de minute şi 2 secunde, în timp ce poziţia treia a fost ocupată de un alt columbian, Ivan Ramiro Sosa, tot de la Androni, cu 10 ore 32 minute şi 10 secunde, sportiv care a obţinut şi tricoul portocaliu, aferent celui mai bun rutier sub 23 de ani.

Surprinzător, sportivul Cristian Răileanu, din naţionala Republicii Moldova, s-a situat pe locul patru în clasamentul general, cu 10 ore 32 de minute şi 22 de secunde.

Primul român din clasamentul general a fost stelistul Cosmin Bidilici, situat pe poziţia a 46-a, urmat de Daniel Crista, tot de la Steaua, pe locul 63. Singurul bihorean din competiţie, marghiteanul Horvath Roland, de asemenea, de la Steaua, s-a clasat al 118-lea.

La startul competiţiei s-au aliniat 25 de echipe, cursa fiind încheiată de 133 de rutieri, duminică fiind consemnate trei abandonuri.

În clasamentul general pe puncte, pe primul loc şi câştigător al tricoului alb a fost italianul Matteo Malucellli, de la echipa Androni Sidermec Bottechia.

Tricoul verde, al căţărătorilor, a fost adjudecat de Martin Boubal, din echipa Cehiei, iar tricoul roşu, aferent celui mai bun sprinter, a fost cucerit de italianul Mattia Bais, de la Cycling Team Friuli, în timp ce pe locul al doilea în această ierarhie s-a situat stelistul Daniel Crista, campionul naţional la ciclism fond.

Pe echipe, pe primul loc s-a situat echipa italiană Androni Sidermec Bottechia, pe poziţia secundă, o altă formaţie italiană, Big Hunter, iar pe locul al treilea, cehii de la Pribram Fany Gastro.

Considerată o reuşită, cu o bună organizare, ediţia din acest an a Turului Ciclist al Bihorului, care a reprezentat şi primul concurs pe şosea din 2017 din România, a reunit două echipe pro-continentale, opt echipe continentale, trei echipe naţionale (Grecia, Serbia şi Rep. Moldova) şi 12 echipe de club.

Turul Ciclist al Bihorului, o competiţie ciclistă de şosea înscrisă în calendarul UCI European Tour la categoria 2.2., a fost organizat, în perioada 1-4 iunie, la Oradea de către Clubul Sportiv de Ciclism din Marghita, în parteneriat cu Primăria Municipiului Oradea, Consiliul Judeţean Bihor, Asociaţia pentru promovarea turismului din Oradea şi regiune şi Agenţia de Management al Destinaţiei Bihor.