Viitorii medici veterinari s-au întrecut în Capitală. Vezi câte premii au câştigat

0

Studenţii de la Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad" Iaşi (USAMV) s-au întors de la competiţia „Agronomiada" desfăşurată la Bucureşti în perioada 10-13 mai cu 22 de premii.

Cei 54 de cursanţi şi 13 profesori de la USAMV Iaşi care au participat la competiţia studenţească „Agronomiada" au obţinut şase premii I şi II, şapte locuri II şi trei menţiuni.

Tinerii s-au clasat pe locuri fruntaşe la disciplinele profeesionale din cadrul agriculturii, horticulturii, zootehniei şi medicinei veterinare, dar şi la competiţiile sportive de fotbal, volei şi pescuit. La competiţie au participat studenţi de la toate universităţile agronomice din ţară, dar şi din Republica Moldova.

UPDATE Studenţii ieşeni au câştigat o competiţie europeană cu o maşină inteligentă FOTOGALERIE

Student la Agronomie Iaşi pasionat de reptile: colecţionează şerpi şi cameleoni FOTOGALERIE

Anul viitor, concursul profesional-ştiinţific şi sportiv, „Agronomiada", se va desfăşura la Timişoara.

Intră pe iasi.adevarul.ro pentru a afla noutăţi din Capitala Moldovei!