O nouă înfrângere pentru baschetbaliștii ieșeni (VIDEO)

0

După corecția severă încasată etapa trecută la Oradea, jucătorii pregătiți de Costel Moscalu au pierdut pe teren propriu și în fața celor de la Energia Rovinari. De data aceasta, scorul înscris la final pe tabela de marcaj a indicat „numai“ 18 puncte diferență în favoarea oaspeților

Partida s-a decis practic în prima jumătate, mărturie în acest sens fiind punctajele defalcate pe sferturi. În primul sfert, scorul a fost de 26-11 pentru oaspeţi, respectiv 22-13 în sfertul 2.

Mai citiţi:

Lecţie severă primită de baschetbaliştii ieşeni la Oradea

Baschetbaliştii care trăiesc „visul  american" la Iaşi (FOTO)

Cu acest avantaj luat la pauză, jucătorii din Rovinari nu şi-au mai bătut capul în partea a doua a jocului, fiind mulţumiţi să nu permită ieşenilor să se apropie prea mult pe tabelă. Astfel, scorul pe ultimele două sferturi a arătat 22-17 şi 23-22 în favoarea lui Poli.

De la ieşeni s-a remarcat Mădălin Nicolae cu 18 puncte înscrise, precum şi americanii Leroy Dawson (15 pct) şi Bryan McCullough (14 pct). Per ansamblu însă, jocul colectiv al ieşenilor a fost ca şi inexistent, majoritatea reuşitelor baschetbaliştilor de la Poli venind la capătul unor acţiuni individuale, aspecte la care Dawson şi McCullough şi-au arătat valoarea.

De cealaltă parte, jocul de pase în viteză al celor de la Energia a lăsat de multe ori fără replică defensiva lentă a ieşenilor. Deseori, jucătorii Politehnicii au arătat că nu ştiu în ce aşezări vin adversarii pe faza ofensivă, ceea ce le-a permis oaspeţilor să facă spectacol sub panou, „La noi, dacă adversarul plimbă mingea de pe un flanc pe celălalt, deja suntem scoşi din joc“, a spus unul din baschetbaliştii ieşeni.

Degringolada din jocul ieşenilor a fost observată cu nemulţumire şi de oficialii clubului din Copou. „Este drept că azi nici n-a vrut mingea să intre în coş, dar chiar dacă au discutat ceva tactică pentru acest joc, pe teren nu s-a văzut nimic de acest gen“, a declarat Dan Constantinescu, coordonator tehnic pentru toate secţiile de jocuri de echipă de la CSU Politehnica Iaşi.

Microbiştii ieşeni, lângă echipa de baschet

La partida de aseară din Sala Sporturilor a asistat şi un grup de aproape 30 de persoane din galeria echipei de fotbal Poli Iaşi. Aceştia au cântat în majoritatea timpului iar după pauză au aprins chiar şi fumigene, dând senzaţia celor aproape 100 de spectatori din sală că se află pe stadionul din Copou.

Vezi mai jos imagini cu atmosfera creată de ultraşi la meciul de baschet Poli Iaşi - Energia Rovinari: