La mijloc de iunie, ieşenii au liber pe strada Vasile Pogor. Street Delivery, ediţia a III-a, închide şi în 2015 strada pentru maşini

La mijloc de iunie, ieşenii au liber pe strada Vasile Pogor. Street Delivery, ediţia a III-a, închide şi în 2015 strada pentru maşini

Street Delivery la Iaşi, ediţia din 2013 FOTO Adevarul

La Iaşi, ediţia din 2015 a Street Delivery îşi propune să aducă în atenţia participanţilor încălzirea globală şi posibilele soluţii pentru diminuarea efectelor acesteia.

În perioada 12-14 iunie, pe Strada Vasile Pogor din Iaşi, se va desfăşura cea de-a III-a ediţie a Street Delivery, cu acelaşi îndemn " închidem strada pentru maşini şi o deschidem pentru oameni."

Conform organizatorilor, oraşul Iaşi este al doilea cel mai poluat oraş al României, iar reducerea producţiei de deşeuri, reciclarea creativă, îngrijirea spaţiilor verzi, alternative de transport, reducerea emisiilor de noxe şi a nivelului de praf  "încep pe o stradă şi continuă în tot oraşul".
 
Tocmai de aceea, ediţia cu numărul 3 a Street Delivery îşi propune o schimbare reală în felul în este privită încălzirea globală, oferind soluţii pentru diminuarea efectelor ei asupra mediului şi oamenilor.

"Să începem să schimbăm lumea, stradă cu stradă!", spun cei care îi învită pe ieşeni la Street Delivery.

Toate evenimentele din cele trei zile de Street Delivery se vor întâmpla pe strada Vasile Pogor, închisă pentru pentru maşini şi deschisă oamenilor, cu o prelungire în grădina verde a Casei Pogor.
 
În fiecare zi expozanţi permanenţi vor fi Chitzibushara şi Mup, Elena Biciuşcă, Ziurel, Urzeala, by A G Hands, Irina Secrieriu, REDU, Taina Vie, Alina Bitea, Uituka, iar băutura şi mâncarea vor fi oferite de Cafeneaua Acaju, Teo's Café, CTS, Cuib şi Cuptorul Moldovencei.

Iată programul Street Delivery pentru cele trei zile:
 
VINERI, 12 IUNIE

15:00-21:00 - Adrian Serghie - Conştientizarea resurselor risipite
15:00-22:00 - NEA - Co-Lateral
15:00-22:00 - Dragos Grafo - Face(A)Book
16:00-20:00 - Caramel Frames - FOREVERLAND
15:00-17:00 - AIESEC - Global Citizen
15:00-17:00 - Suportis - Atelier Green Spirit
17:00-22:00 - Go Forward Coaching /Synergy Romania Slacklining
17:00-17:35 - Sedinta de coaching individuala
18:00-18:35 - Sedinta de coaching individuala
19:00-19:35 - Sedinta de coaching individuala
20:00-22:00 - Limbo
15:00-20:00 - CTS Corner - Inchidem strada cu Kendama
15:00-20:00 - Mai Bine - Informeaza[-te]! Disemineaza! Actioneaza!
15:00-20:00 - Creative Seed - Make a Dream Come True Wall
15:00-20:00 - Pro Hunter Events - Tir cu arcul & Airsoft
15:00-22:00 - Klipa Creativ Pozitiv - Flori Urbane
15:00-22:00 - Mihai Filip Stancescu - Light of Sun Art - instalatie
16:00-20:00 - Centrul Local "Sf.Anton" Iasi - La Gulguţ
16:00-20:00 - Clubul Creatorilor si Meru - Designul este de interes social
16:00-20:00 - Mai Bine - Atelier pentru Biciclete, Oameni si Pamant
16:00-20:00 - Noaptea Cercetatorilor - Do you speak science
19:00-21:00 - Ascend Edges - Parkour
19:00-21:00 - Noua Acropola - Raspunsuri filosofice la probleme actuale
19:00-21:00 - Cutia cu idei
19:00-21:00 - Idei pentru o lume mai buna
19:00-21:00 - Cinci minute de filosofie
19:00-21:00 - Ruleta virtutilor
15:00-18:00 - Mihaela Lungu - Obiecte pierdute
15:00-19:00 - Piaţa Publică - Oraşul pe care ni-l dorim
15:00-22:00 - C.O.N.TOUR - Impletim povesti colorate
15:00-22:00 - Sebastian Rosca - Creat3D
15:00-21:00 - Upside Down - Upside Down
15:00-22:00 - iVELO - iVelo
15:00-22:00 - Tag The Sun - Hamace cazute din cer
15:00-22:00 - ASAI - Pavilion intrare
15:00-22:00 - Lex Hobby Store - Boardgames

Program scena

 
17.00 – 18.00 - Damage [Iasi] - DJ set
19.00 – 19.45 - SIBTR [Iasi] - DJ set
20.00 – 21.00 - Fine It's Pink [Iasi] - live
21.00 – 22.00 - Crowd Control [Bucuresti] - live
22.00 – 23.00 - Temple Invisible [Bucuresti] - live

SÂMBĂTĂ, 13 IUNIE

12:00-14:00 - AIESEC - Global Citizen
12:00-15:00 - Asociatia Himawari - Workshop Manga
15:00-17:00 - Workshop Origami
14:00-20:00 - Workshop Jocuri Japoneze - Shogi, Hanafuda Go
12:00-17:00 - Suportis - Atelier Green Spirit
12:00-12:30 - Centrul Cultural German - Die Neandertaler
14:00-14:30 - Die Neandertaler
16:00-16:30 - Die Neandertaler
12:00-19:00 - Piaţa Publică - Oraşul pe care ni-l dorim
12:00-20:00 - Creative Seed - Make a Dream Come True Wall
12:00-20:00 - Pro Hunter Events - Tir cu arcul & Airsoft
12:00-20:00 - Mai Bine - Informeaza[-te]! Disemineaza! Actioneaza!
12:00-20:00 - Hackerspace Iasi - Hacking Planet Earth
12:00-20:00 - Caramel Frames - FOREVERLAND
12:00-21:00 - Upside Down - Upside Down
12:00-21:00 - Noua Acropola - Raspunsuri filosofice la probleme actuale
12:00-21:00 - Cutia cu idei
12:00-21:00 - Idei pentru o lume mai buna
12:00-21:00 - Cinci minute de filosofie
12:00-21:00 - Ruleta virtutilor
12:00-21:00 - Adrian Serghie - Conştientizarea resurselor risipite
12:00-22:00 - Klipa Creativ Pozitiv - Flori Urbane
12:00-22:00 - Lex Hobby Store - Boardgames
12:00-22:00 - Mihai Filip Stancescu - Light of Sun Art - instalatie
12:00-22:00 - iVELO - iVelo
12:00-22:00 - Tag The Sun - Hamace cazute din cer
12:00-22:00 - ASAI - Pavilion intrare
12:00-22:00 - NEA - Co-Lateral
12:00-22:00 - Sebastian Rosca - Creat3D
12:00-22:00 - Dragos Grafo - Face(A)Book
13:00-13:35 - Go Forward Coaching /Synergy Romania Sedinta de coaching individuala
14:00-14:35 - Sedinta de coaching individuala
15:00-15:35 - Sedinta de coaching individuala
17:00-22:00 - Slacklining
17:00-17:30 - Jocuri de improvizatie pentru copii
18:00-18:25 - Prioritizare prin desen
19:00 - Limbo for life
13:00-16:00 - CTS Corner & Edukid - Inchidem strada cu Kendama
14:00-18:00 - Mihaela Lungu - Obiecte pierdute
14:00-22:00 - C.O.N.TOUR - Impletim povesti colorate
16:00-20:00 - Centrul Local "Sf.Anton" Iasi - La Gulguţ
16:00-20:00 - Clubul Creatorilor si Meru - Designul este de interes social
16:00-20:00 - Mai Bine - Atelier pentru Biciclete, Oameni si Pamant
16:00-20:00 - Noaptea Cercetatorilor - Do you speak science
16:00-22:00 - OnGoing - Iti poti mentine echilibru? Competite de sarit coarda
16:00-22:00 - Coaching cu copii prin desen
16:00-20:00 - Sound Art Studio - Workshop muzical
17:00-22:00 - Asociatia Tango Iasi - Tango Delivery
19:00-21:00 - Ascend Edges - Parkour

Program muzică

 
12.30 – 14.00 - Offcenter [Iasi] - DJ set
14.30 – 16.00 - Summer Vibes [Iasi] - DJ set
19.00 – 20.00 - 9 Ani Lumina [Iasi] - live
20.15 – 21.30 - Theory of mind [Cluj-Napoca] - live
21.45 – 23.00 - Tony Baboon [Bucuresti] - live

DUMINICĂ, 14 IUNIE

12:00-12:30 - Centrul Cultural German - Die Neandertaler
14:00-14:30 - Die Neandertaler
16:00-16:30 - Die Neandertaler
12:00-14:00 - AIESEC - Global Citizen
12:00-17:00 - Suportis - Atelier Green Spirit
12:00-17:00 - Caramel Frames - FOREVERLAND
12:00-18:00 - Hackerspace Iasi - Hacking Planet Earth
12:00-19:00 - Piaţa Publică - Oraşul pe care ni-l dorim
12:00-20:00 - Mai Bine - Informeaza[-te]! Disemineaza! Actioneaza!
12:00-20:00 - Creative Seed - Make a Dream Come True Wall
12:00-21:00 - Adrian Serghie - Conştientizarea resurselor risipite
12:00-21:00 - Upside Down - Upside Down
12:00-22:00 - iVELO - iVelo
12:00-22:00 - Tag The Sun - Hamace cazute din cer
12:00-22:00 - Dragos Grafo - Face(A)Book
12:00-22:00 - Sebastian Rosca - Creat3D
12:00-22:00 - Klipa Creativ Pozitiv - Flori Urbane
12:00-22:00 - Mihai Filip Stancescu - Light of Sun Art - instalatie
12:00-22:00 - ASAI - Pavilion intrare
12:00-22:00 - NEA - Co-Lateral
13:00-13:35 - Go Forward Coaching /Synergy Romania Sedinta de coaching individuala
14:00-14:35 - Sedinta de coaching individuala
15:00-15:35 - Sedinta de coaching individuala
17:00-17:30 - Jocuri de improvizatie pentru copii
17:00-22:00 - Slacklining
18:00-18:25 - Prioritizare prin desen
19:00 - Limbo for life
13:00-16:00 - CTS Corner & Edukid - Inchidem strada cu Kendama
14:00-18:00 - Mihaela Lungu - Obiecte pierdute
14:00-22:00 - C.O.N.TOUR - Impletim povesti colorate
16:00-20:00 - Centrul Local "Sf.Anton" Iasi - La Gulguţ
16:00-20:00 - Sound Art Studio - Workshop muzical
16:00-20:00 - Clubul Creatorilor si Meru - Designul este de interes social
16:00-20:00 - Mai Bine - Atelier pentru Biciclete, Oameni si Pamant
16:00-20:00 - Noaptea Cercetatorilor - Do you speak science
16:00-22:00 - OnGoing - Iti poti mentine echilibru? Competite de sarit coarda
16:00-22:00 - Coaching cu copii prin desen
17:00-22:00 - Asociatia Tango Iasi - Tango Delivery
12:00-21:00 - Noua Acropola - Raspunsuri filosofice la probleme actuale
12:00-21:00 - Cutia cu idei
12:00-21:00 - Idei pentru o lume mai buna
12:00-21:00 - Cinci minute de filosofie
12:00-21:00 - Ruleta virtutilor
19:00-21:00 - Ascend Edges - Parkour

Program muzică

 
12.30 – 14.00 - Maria Magdalena [Iasi] - DJ set
14.30 – 16.00 - Logical Elements & Shivay [Iasi] - DJ set
16.30 – 17.30 - Evolve Dubz [Iasi] - DJ set
17.30 – 18.30 - Keeble [Iasi] - DJ set
18.30 – 19.30 - Andrew Red Hand [Iasi] - DJ set
20.00 – 21.00 - George and The Bad Habits [Iasi] - live
21.00 – 22.00 - Thrills [Iasi] - live
22.00 – 23.00 - Rappa Muffin [Iasi] - live


Mai puteţi citi:
 
 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre: