Hunedoreanca Mihaela Huda este cea mai rapidă poliţistă schioare din ţară

0
Mihaela Huda. Foto: IPJ Hunedoara.

Mihaela Huda a câştigat două medalii de aur de la Campionatele naţionale de schi ale Ministerului Afacerilor Interne. Tânăra din Lupeni practică schiul de performanţă de la vârsta de 12 ani, iar în 2007 a obţinut locul cinci la Campionatul Internaţional de schi al poliţiştilor, din Germania.

CITEŞTE ŞI: Claudia Jude, pompierul care "fabrică" explozii

În vârstă de 24 de ani, Mihaela Huda, subinspector în cadrul Biroului de combatere a fraudelor economice şi financiare al Poliţiei Deva, a reuşit o performanţă care i-ar lăsa invidioşi pe mulţi dintre colegii ei de sex masculin. Hunedoreanca a obţinut două medalii de aur la Campionatele naţionale de schi pentru cadrele MAI, desfăşurate zilele trecute la Şuior, în Maramureş. La această competiţie au participat peste 200 de concurenţi, din întreaga ţară.

I-a întrecut şi pe bărbaţi
Poliţista Mihaela Huda a câştigat proba specială de slalom şi pe cea de slalom uriaş şi a obţinut pe coborâre timpi mai buni ca ai câştigătorilor la categoria bărbaţi.
Secretul ei este faptul că a practicat, de mică, schiul de performanţă. A fost îndrumată către acest sport de părinţii ei, şi ei schiori, iar timp de şase ani, de la vârsta de 12 ani, a fost inclusă în lotul naţional de schi alpin al României. În 2007, tânăra din Lupeni a ieşit pe locul cinci la Campionatul Internaţional de Schi al poliţiştilor, desfăşurat în Germania, iar în ultimii ani a obţinut peste 50 de medalii şi premii la competiţiile de profil. „Mă simt mai în siguranţă pe schiuri decât pe tocuri”, spune poliţista.
În ultimii ani, Mihaela Huda s-a dedicat atât studiilor, cât şi schiului. Este absolventă a Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” din Bucureşti şi a Facultăţii de Ştiinţe Economice din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca. În prezent, chiar dacă poliţista studiază pentru masterat, ea nu a renunţat la antrenamente. Gheţarii din Austria şi vârfurile de la Straja sunt locurile unde sportiva se pregăteşte intens.