Hunedoara va găzdui Cupa României la box, categoria tineret. Învingătorii vor concura la Campionatele Europene

0

Cupa României – Tineret la Box va fi organizată în Hunedoara, în perioada 27 aprilie 2015 – 2 mai 2015. La eveniment vor participa peste 110 sportivi din toate judeţele ţării, iar invitaţii speciali ai competiţiei vor fi foştii campioni Leonard Doroftei şi Francisc Vaştag.

Cupa României la box, categoria Tineret, va fi organizată în Hunedoara, iar cei 110 sportivi înscrişi în competiţie se vor înfrunta la zece categorii de greutate, învingătorii urmând să-şi asigure câştigarea trofeului şi a locului în lotul naţional pentru participarea la Campionatul European de Tineret, organizat în Polonia.

„Municipiul Hunedoara va fi reprezentat de medaliatul cu bronz la Campionatul Mondial de juniori în anul 2013, Dobondi Sorin Claudiu, un sportiv cu reale calităţi pentru a deveni performer în acest sport”, au informat organizatorii.

Din partea Federaţiei Române de Box va participa un corp de arbitri format din 12 persoane, iar ca şi invitaţi vor veni Leonard Doroftei, preşedintele Federaţiei Române de Box, Francisc Vaştag, vicepreşedintele Federaţiei Române de Box şi alţi membri ai Biroului Federal al Federaţiei Române de Box.

„Prin organizarea acestui eveniment sportiv la Hunedoara, ne dorim să atragem cât mai mulţi copii către practicarea boxului şi sportului, în general. Cheltuielile efectuate cu ocazia organizării şi desfăşurării acestui eveniment, în cuantum de până la 10.000 lei, sunt cuprinse în calendarul de evenimente pe anul 2015”, a informat Consiliul Local Hunedoara, care a aprobat finanţarea evenimentului.

Vă recomandăm şi:

Puştiul de 16 ani care a cucerit patru titluri de campion naţional la box. Juniorul Cosmin Gîrleanu a fost premiat

Cosmin Gîrleanu a câştigat recent titlul de campion naţional la box, în categoria juniori. Sportivul în vârstă de 16 ani, antrenat de Ilie Captari, a fost premiat astăzi de reprezentanţii Primăriei Hunedoara, pentru meritele sale.

VIDEO Mihai Leu a fost premiantul hunedorenilor. Fostul campion a fost întâmpinat cu aplauze în centrul Devei

Zeci de hunedoreni au venit astăzi în Piaţa Victoriei din municipiul Deva pentru a-l întâlni pe unul dintre cei mai valoroşi sportivi din istoria României. Mihai Leu, fostul campion mondial la box, a fost „premiantul săptămânii”, în cadrul unei campanii civice care se desfăşoară în Deva, de aproape doi ani.

Mihai Leu, fost campion mondial la box: „Am fugit din ţară în 1987, deşi aveam totul aici, mai puţin libertate. Plângeam de dorul de casă"

Celebrul pugilist român Mihai Leu (46 de ani), a ales ringul de box de la vârsta de 9 ani, deşi s-a născut într-o familie înstărită din Hunedoara. La 19 ani fugea din ţară pentru a trăi liber. Fostul campion mondial la box profesionist a ales să se întoarcă în Hunedoara, cu familia sa.