FC Hunedoara, lipsită de ambiţie: încă un sezon în Liga a treia pentru hunedoreni

0
Fanii echipei din Hunedoara au avut parte de un final de sezon trist, în ce priveşte fotbalul. D.G.

Echipa FC Hunedoara s-a îndepărtat de obiectivul de a promova în Liga a doua de fotbal, după ultimele meciuri în care jocul ei nu a mai convins. Hunedorenii au obţinut doar un egal în ultimul meci disputat în campionat, vineri, chiar dacă au jucat pe teren propriu cu o echipă fără pretenţii.

Meciul dintre FC Hunedoara şi FC Unirea Dej s-a încheiat cu scorul de 1 – 1. Ambele goluri au fost înscrise în repriza a doua. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 61, în urma unui şut din careul de 16 metri, iar FC Hunedoara a egalat abia în ultimele minute, din penalty.

La meciul disputat pe Stadionul Michael Klein au asistat circa 500 de spectatori, mai puţini faţă de câţi au venit la jocurile din etapele trecute, pe care FC Hunedoara le aborda din postura de lider al campionatului. Galeria nu şi-a mai făcut simţită prezenţa în peluză, semn că eşecurile favoriţilor şi pierderea primului loc au schimbat modul în care fanii hunedoreni s-au raportat la echipă.

Un retur de coşmar
  Ambiţia şi norocul le-au lipsit hunedorenilor în ultimele meciuri, cu unele excepţii, însă mulţi dintre suporteri consideră că antrenorul Marius Opric a avut cea mai mare parte din vină pentru rezultatele slabe.

Totuşi, în meciul de vineri cu Unirea Dej, antrenorul a fost nevoit să folosească o echipă alcătuită din rezerve, din cauza accidentărilor şi a cartonaşelor roşii primite de jucători în etapa precedentă.

Olimpia Satu Mare are în acest sezon cele mai mari şanse la promovare, după ce la finalul turului de campionat FC Hunedoara a fost lider detaşat, fără a înregistra nicio înfrângere.