Cosmin Gîrleanu, argint la Campionatele europene de box U-22: „Am pierdut, nu în ring, ci în faţa arbitrilor. Aşa este când boxezi cu un rus, la ei acasă”

0

Hunedoreanul Cosmin Gîrleanu a obţinut medalia de argint la Campionatele Europene de Box – sub 22 de ani, desfăşurate în Rusia, iar tot pe locul doi, cu mdalia de argint, s-a clasat şi românca Alina Gabriela Ene.

România a cucerit două medalii de argint în ultima zi a Campionatelor Europene de box Under-22 de la Vladikavkaz (Rusia). Duminică, hunedoreanul Cosmin Gîrleanu (20 de ani), a fost învins la puncte în finala categoriei de 49 de kilograme, de rusul Volodia Mnatsakanian, iar Alina Gabriela Ene a fost învinsă în finala categoriei +81 de kilograme de rusoaica Kristina Tkaceva.

„Vă mulţumesc tuturor celor care m-au susţinut! Am pierdut, din păcate, dar nu în ring, ci în faţa arbitrilor.  Aşa este când boxezi cu un rus la ei acasă. Cine a văzut meciul ştie despre ce-i vorba! Nu sunt supărat, ştiu că eu sunt campionul! Hai România! Vă mulţumesc tuturor!”, a scris Cosmin Gîrleanu, pe Facebook.

Cosmin Gîrleanu este legitimat la CSŞ Hunedoara şi este antrenat de Ilie Captari. Recent el a câştigat titlul de campion naţional la Under 22.

Vă recomandăm să citiţi şi:

FOTO Ce dezvăluiau cele mai admirate imagini din istoria echipei Corvinul

VIDEO Michael Klein, comemorat cu fast la 25 de ani de la moarte. Dominique, fiica fotbalistului: „Aş vrea ca povestea lui să-i inspire pe copii“

Mihai Leu, fost campion mondial la box: „Am fugit din ţară în 1987, deşi aveam totul aici, mai puţin libertate. Plângeam de dorul de casă"