Corneliu Varvescu, „maratonistul de la Paris”, se pregăteşte pentru un nou record

0

După ce în urmă cu două săptămâni a încheiat pe un loc mulţumitor celebrul Maratonul de la Paris, deveanul Corneliu Varvescu încearcă să stabilească un nou record. „Dacă anul trecut am încheiat şapte curse de maraton la care am participat, în acest an vreau să termin zece curse”, a declarat atletul.

Corneliu Varvescu este, chiar şi la vârsta de 53 de ani, inepuizabil.  Abia întors de la Paris, unde a participat la maratonul de pe Champs Elysee, deveanul se pregăteşte intens pentru o nouă provocare: maratonul de la Moeciu de Sus, programat peste o săptămână. Sunt peste 42 de kilometri de traseu montan pe drumuri forestiere, o cursă istovitoare, spune deveanul care aleargă din pasiune.

Corneliu intenţionează să participe la zece curse de maraton în 2011, depăşindu-şi recordul de anul trecut, de şapte maratonuri încheiate.

Gloria hunedoreanului
Corneliu Varvescu a terminat în aplauzele parizienilor una dintre cele mai importante curse de maraton din lume, la care au participat peste 40.000 de oameni. Finalul maratonului, pe Champs Elysee, i-a adus cele mai mari satisfacţii.  „Înainte de trecerea liniei de final am strigat „Trăiască Franţa, trăiască România”, şi am arătat semnul victoriei. A fost cel mai frumos moment”, spune Corneliu. Aproape 5.000 dintre oamenii care s-au aliniat la startul cursei de la Paris au fost nevoiţi să abandoneze pe traseu.