0

Astra II Giurgiu a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat sâmbătă la Ovidiu în compania formaţiei Viitorul Constanţa. „Alb-negrii” au fost salvaţi şi de această dată de brazilianul Fonseca, cel care a semnat cea de-a şaptea reuşită din actualul sezon.

Hotărâţi să facă uitată evoluţia de coşmar din prima etapă a returului atunci când au fost ridiculizaţi pe teren propriu de echipa secundă a clubului Dinamo (scor 1-4), fotbaliştii giurgiuveni au abordat meciul cu tupeu, evitând să se cantoneze în apărare.

Cu un joc bun de pase, oaspeţii aveau să semneze şi prima fază notabilă, portarul Cătălin Popa reuşind cu un reflex uimitor să „scoată” mingea plasată cu capul de brazilianul Fonseca (minutul 21).
Fără patru titulari, constănţenii au intrat greu în meci. Aceştia au reuşit totuşi să treacă în avantaj pe tabelă (gol Cârstocea din penalty) după o gafă impardonabilă a lui Damian şi un fault în careu comis de Dragne.

Giurgiuvenii au reacţionat imediat, Fonseca reuşind să scape din marcaj şi să îl învingă pe Popa din unghi (minutul 34).

Actul secund a fost la fel de echilibrat, ambele echipe trecându-şi în cont câteva ocazii bune de a trece în avantaj, cu un plus pentru gazde care au ţintit încheietura barelor prin acelaşi Cârstocea (minutul 80).

VIITORUL CONSTANŢA: C. Popa – M. Rusu (cpt.), Ninu, Larie, Bică (58 A. Chirilă) – V. Păcuraru (71 Sin), Benzar, Cârstocea, A. Chiţu – R. Lupu, Şt. Sandu (75 Marinkovic)
ASTRA II GIURGIU: Dragne – C. Gheorghe, Şanţmare, R. Damian, V. Sandu – William (90 S. Constantin), Cojenel, Ochia (cpt), Ţigănaşu (88 M. Stan) – B. Rusu (79 Burlacu), Fonseca. Antrenor: Constantin GACHE

În urma rezultatelor din cea de-a XVII-a rundă, Astra II Giurgiu a „căzut” două poziţii, până pe 9, cu un total de 23 puncte. Următoarea partidă a băieţilor antrenaţi de Constantin Gache şi Imilian Şerbănică va avea loc sâmbătă, pe teren propriu, în compania celor de la Săgeata Năvodari.