Turneu semifinal baschet – Ziua 1 / Victorie dramatică pentru CSU Galaţi. CSS Giurgiu a spulberat-o pe CSS Târgovişte

0

CSU Galaţi şi CSS Giurgiu s-au impus în primele doua partide din cadrul turneului semifinal de baschet găzduit de sala „Prietenia” din Giurgiu şi mai au nevoie de o singură victorie pentru a se califica la turneul final de luna viitoare

Granitul Bucureşti – CSU Galaţi a fost jocul care a deschis turneul de la Giurgiu. Cotaţi drept favoriţi, moldovenii au trăit periculos în special în cea de-a doua jumătate a disputei.

Deşi au avut un ecart de 13 puncte (la începutul sfertului secund), jucătorii de la Granitul au luptat admirabil, reuşind să se apropie la un singur punct în finalul sfertului trei.

Ultimele 10 minute au fost echilibrate, cele două formaţii dând impresia că vor avea nevoie de o repriză suplimentară pentru a putea fi departajate. Nu s-a întâmplat acest lucru, gălăţenii reuşind să gestioneze mai bine finalul de meci, şi să se impună cu 85-82.

Cea de-a doua partidă a zilei le-a adus faţă în faţă pe CSS Giurgiu şi CSS Târgovişte. Înainte de fluierul de start, fiecare jucător a fost prezentat la staţia de amplificare, moment urmat de intonarea imnului naţional. Cei aproximativ 200 de spectatori au umplut sala „Prietenia”, o bună parte din audienţă fiind formată din elevi ai şcolii „Emil Gulian”, mari amatori de baschet.

Jocul a fost la discreţia gazdelor care s-au impus fără prea mari bătăi de cap cu 94-52, târgoviştenii având satisfacţia că au reuşit primul punct al meciului şi l-au dat pe cel mai bun marcator al partidei, Cosmin Barbu (22 de puncte).

Mâine, în cea de-a doua zi a turneului, sunt programate următoarele jocuri:
ora 16.00: Granitul Bucureşti – CSS Târgovişte
ora 18.00: CSS Giurgiu – CSU Galaţi

În cealaltă serie semifinală, organizată la Timişoara, favoritele s-au impus fără probleme, fiind aproape calificate la turneul final: Dinamo Bucureşti – Phoenix Corona Braşov 107-48 şi Timba Timişoara – Rapid Bucureşti 96-64.