Săgeata, (aproape) ca Foresta! Astra Giurgiu învinge greu formaţia din Năvodari (scor 4-3) după un meci nebun

0
Astra a egalat-o în clasament pe Steaua / FOTO Bogdan Vladu

Meci spectaculos pe stadionul "Farul" din Constanţa. Săgeata Năvodari a fost aproape să reediteze în meciul cu Astra Giurgiu performanţa reuşită de Foresta în faţa celor de la Dinamo. În minutul 27 giurgiuvenii conduceau cu 4-0, însă au trăit periculos făcând prea devreme pasul înapoi. Constănţenii au marcat trei goluri şi au ratat alte câteva ocazii importante.

Nu trecuse nici măcar o jumătate de oră, iar Astra deja punctase de patru ori prin Yahaya (minutele 7 şi 22), Junior Morais (14) şi Yazalde (27).

Se părea că giurgiuvenii vor reuşi scorul campionatului, însă au decis să facă mult prea devreme pasul ănapoi, iar acest lucru avea să-i coste.

Sorin Chiţu este ajutat de Silviu Lung să stabilească scorul pauzei. Imediat după reluare Vezan marchează pentru 2-4. Gluma se îngroaşă în minutul 76 atunci când acelaşi Chiţu reuşeşte "dubla".

Nou-promovata atacă în valuri, Lung are două intervenţii excelente, iar fluierul de final al lui Robert Dumitru vine ca o izbăvire pentru elevii lui Daniel Isăilă.

În urma acestei victorii Astra a egalat-o în clasament pe Steaua însă victoria la limită nu a ajutat-o să devină noul lider al Ligii I.

- - - - - - - - - - -

Săgeata Năvodari şi Astra Giurgiu se întâlnesc joi în prologul etapei a XIV-a a Ligii I de fotbal. Formaţia antrenată de Daniel Isăilă porneşte mare favorită în faţa nou.-promovatei. În cazul unei victorii la cel puţin două goluri diferenţă giurgiuvenii vor urca pe primul loc în clasament.

Program relativ uşor pentru Astra Giurgiu. „Alb-negrii” întâlnesc trei din cele patru nou-promovate în următoarele etape.

Prima dintre ele este Săgeata Năvodari, formaţie pregătită de Tibor Selymes, fost antrenor al Astrei.

De asemenea, la formaţia constănţeană evoluează o serie de jucători care au evoluat la Astra sau Dunărea Giurgiu: Marius Tigoianu (Dunărea Giurgiu şi Astra II Giurgiu), Ousmane N’Doye (FC Astra), Florin Achim (Astra Giurgiu) sau Viorel Dinu (Dunărea Giurgiu).

În plus fudaşul dreapta Valeriu Lupu, împrumutat de Steaua la Năvodari, este originar din Bolintin Vale (judeţul Giurgiu).

90+3 Fluier final. Astra câştigă cu scorul de 4-3 şi o egalează pe Steaua în clasament.
90+1 Meciul se joacă pe contre. Săgeata riscă tot mai mult, Astra încearcă să puncteze pe contraatac;
De la margine se arată trei minute de prelungiri.
88 Vieru vede şi el cartonaşul galben;
85 Ionuţ Filip este avertizat
85 Ultima schimbare şi la Astra. Iese Budescu, intră Seto.
84 Ivanovski scapă singur cu Panagopoulos, şutează dar grecul reuşeşte să pareze;
83 Asediu la poarta Astrei;
82 Silviu Lung jr. respinge excelent şutul lui N'Doye de la aproape 40 de metri!
80 Gabriel Enache vede galben după un fault asupra lui Alexandru Grigoraş
76 3-4 Revenire incredibilă pentru Săgeata! Sorin Chiţu face "dubla" după o pasă a spaniolului Lopez, iar Astra începe să tremure serios!
45+1 Final prima repriză.
44 Şut superb al lui Vezan, Silviu Lung se revanşează după gafa de la golul gazdelor;
37 Ocazie imensă pentru Astra! Mingea trimisă cu capul de Budescu loveşte transversala;
33 1-4 Este rândul portarului Silviu Lung să greşească. Acesta scapă mingea în poartă după un şut al lui Chiţu;
27 0-4 Yazalde reuşeşte să îl învingă din nou pe Panagopoulos după o gafă uriaşă a lui Mera;
25 Tibor Selymes face prima schimbare. Muzac iese accidentat şi îi lasă locul veteranului N’Doye;
22 0-3 Astra face spectacol pe stadionul Farul. Yahaya reuşeşte dubla după o pasă a lui Budescu;
14 0-2 GOOOL Astra! Junior Morais îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor. Brazilianul a şutat puternic din lovitură liberă, mingea a atins zidul şi l-a păcălit pe Panagopoulos;
07 0-1 GOOOL Astra!Yahaya deschide scorul pentru Astra după o centrare de pe stânga a lui Morais;
02 Budescu este avertizat de centralul Robert Dumitru.

Săgeata Năvodari - ASTRA GIURGIU 3-4 (1-4)
[S. Chiţu 33, 76, Vezan 53 / Yahaya 7, 22, J. Morais 14, Yazalde 27]

SĂGEATA NĂVODARI: Panagopoulos – D. Lopez, Fl. Popa, Mera (68 Vieru), Peteleu (46 I. Filip) – Muzac (25 N’Doye) – Al. Grigoraş, Vezan, Fl. Achim – V. Dinu II, S. Chiţu. Antrenor: Tibor SELYMES
ASTRA GIURGIU: Lung jr. – Măţel, Ben Youssef, Găman, J. Morais – Laban, Yahaya (66 M. Cristescu) – G. Enache, Budescu (cpt.) (85 Seto), William – Yazalde (71 Ivanovski). Antrenor: Daniel ISĂILĂ

Stadion: “Farul”, Constanţa;
Spectatori: 500;
Arbitri: Robert Dumitru (Braşov) – Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea), Marius Marchidanu (Brăila);
Cartonaşe galbene: I. Filip (85), Vieru (88) / Budescu (2), G. Enache (80)
Omul meciului: Junior Morais (Astra Giurgiu)