Laurenţiu Popa şi Mihaela Nunu, medaliaţi la Campionatul Naţional de Atletism

0
Laurenţiu Popa şi Mihaela Nunu (foto Atletic Giurgiu)

Prima zi a Campionatului Naţional de Atletism (24 – 25 februarie) a fost una cu noroc pentru sportivii legitimaţi la cluburi din judeţul Giurgiu. Laurenţiu Popa (28 de ani, CSM Giurgiu) a devenit vicecampion al României la aruncarea greutăţii în timp ce Mihaela Nunu (22 de ani, Atletic Giurgiu) a luat bronz la 400 de metri.

Multiplu campion naţional la aruncarea greutăţii, Laurenţiu Popa a pierdut surprinzător în faţa lui Mihai Grasu (24 de ani, CS Dinamo Bucureşti). Sportivul legitimat la CSM Giurgiu trece prin momente dificile, fiind departe de forma care l-a consacrat.

Mihaela Nunu, eleva profesorului Liviu Roşca, s-a clasat a treia în finala probei de 400 de metri. Cea mai bună sportivă a judeţului Giurgiu în 2011 va fi prezentă şi în finala probei de 800 de metri acolo unde speră să câştige o nouă medalie.

Speranţa atletismului giurgiuvean, Andrei Ciobanu (17 ani, CSS Giurgiu) a avut, din nou, o evoluţie de excepţie. Deşi se încadrează la Juniori II, Andrei şi-a încercat norocul şi la seniori şi nu a dezamăgit. Giurgiuveanul a reuşit să se califice în finala probei de 60 de metri cu cel de-al unsprezecelea timp (7,09 secunde).

Duminică, în cea de-a doua zi a competiţiei care se desfăşoară la Bucureşti, în concurs va intra, alături de Mihaela Nunu, şi „veterana” Viorica Ţigău (33 de ani). Aceasta va lua startul la două probe: 60 de metri garduri şi săritura în lungime.