Jucătorii "Craiovei Maxima" au făcut spectacol la Giurgiu. Silviu Lung, Aurică Beldeanu, Costică Donose şi Nae Ungureanu n-au uitat "mişcările" care i-au făcut celebri

0
Donose (în albastru) şi Alecu Iorgulescu au dat lovitura de începere a meciului

O parte dintre jucătorii „Craiovei Maxima”, echipa care făcea furori în anii ’70 şi ’80, s-au aflat ieri seară la Giurgiu pentru o partidă de “old-boys” împotriva formaţiei locale FCM Victoria.

Alături de jucători legendari precum Silviu Lung, Aurică Beldeanu, Costică Donose sau Nae Ungureanu s-au aflat şi câţiva dintre jucătorii care în anul 1991 aduceau ultimul titlu în Bănie: Cristescu, Ciurea sau Cojocaru.

Meciul s-a disputat pe arena “Marin Anastasovici” cu începere de la ora 18.20, fiind împărţit în două reprize a câte 30 de minute.

Aşa cum stă bine unui “amical”, meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2 (1-1 la pauză). În ciuda faptului că media de vârstă a fost în favoarea giurgiuvenilor, aceştia au făcut faţă cu greu tehnicilor jucători olteni.

FCM Victoria a deschis scorul prin Florin Popescu, cel care l-a păcălit pe Silviu Lung, craiovenii reuşind să egaleze prin Marian Bîcu, atacantul oaspeţilor stabilind totodată scorul pauzei.

Actul secund a debutat cu atacurile furibunde ale FCM-ului, însă Cornel Ursu a ratat două ocazii uriaşe. Până la urmă avea să fie repriza “tinerilor”: Vancea (34 ani) şi Ciocârlan (37 de ani), doi fundaşi de meserie, reuşind să marcheze câte un gol pentru formaţiile lor după acţiuni personale.

FCM VICTORIA GIURGIU: A. Ene – S. Pantazi, Ciocârlan, Ciurilă, Lungu – M. Vasile, M. Gîscă, D. Vârban, Eane – C. Ursu, Fl. Popescu. Antr: V. Leşeanu, N. Coman, V. Mustaţă
Au mai evoluat: Davidoaia, V. Dragomir, Boteanu – Spiridon, Enache, A. Puiu, I. Tănase, C. Ionescu, I. Boboc, L. Boboc

UNIVERSITATEA „MAXIMA” CRAIOVA: S. Lung – N. Ungureanu, Iliescu, Ciupitu, Beldeanu – Marcu, Donose (cpt), S. Cristescu, Cojocaru – Ciurea, Bîcu. Manager: Ion Împuşcătoiu
Au mai evoluat: Bica, Vancea, Dumitru, Florescu.

Arbitri: Mihai Tănăsoiu – Petrică Vitan, Dumitru Balinschi.

A fost cel de-a treilea meci din acest an pe care echipa de „old-boys” FCM Victoria Giurgiu îl susţine în compania unor formaţii similare cunoscute. În afară de Craiova Maxima, pe arena „Marin Anastasovici” au mai evoluat Astra Ploieşti şi Dinamo Bucureşti.

Sandu Pantazi, cel care a organizat aceste meciuri, susţine că următoarea formaţie de „old-boys” care va veni la Giurgiu pentru un joc amical va fi Sportul Studenţesc.

„Ne-am simţit foarte bine la Giurgiu, am văzut că oamenii iubesc în continuare Craiova Maxima. Am fi vrut să fim mai mulţi din acea generaţie, însă ceilalţi au fost prinşi cu alte lucruri şi n-au putut veni” – Aurică Beldeanu

„Am stat în teren mai bine de-o oră. Chiar dacă nu am mai urcat în atac cum o făceam pe vremuri, eu zic că m-am descurcat. Îmi pare rău de situaţia în care a ajuns Universitatea şi, sincer, la cum stau lucrurile, nu ştiu dacă vor reveni rapid în primul eşalon” – Nicolae Ungureanu