Gaz Metan Mediaş – Astra Giurgiu 0-1. Junior Morais îi califică pe "astrali" în sferturile Cupei României

0
Astra Giurgiu vrea în "sferturile" Cupei României / FOTO Bogdan Vladu

Echipa de fotbal Astra Giurgiu s-a calificat în "sferturile" Cupei României după ce a trecut la limită, în deplasare, scor 1-0, de Gaz Metan Mediaş. Singurul gol al meciului a fost marcat de Junior Morais din lovitură liberă (minutul 86). Gaz Metan a evoluat aproape 40 de minute în inferioritate numerică după eliminarea lui Muth.

Astra Giurgiu este în grafic. Formaţia antrenată de Daniel Isăilă s-a calificat cu emoţii în sferturile Cupei României după ce a trecut la limită, scor 1-0, de Gaz Metan Mediaş.

- - - - - - - - - - -

Daniel Isăilă a declarat că obiectivul Astrei în acest sezon de Cupă este accederea în semifinalele competiţiei.

Giurgiuvenii au fost aproape de calificarea în marea finală în primăvară însă au fost eliminaţi de CFR Cluj după o „dublă” cu cântec.

De cealaltă parte Gaz Metan Mediaş se află într-o revenire de formă după un început dezastruos de campionat. Formaţia din judeţul Sibiu este o adversară redutabilă pe teren propriu.

În sezonul 2011/2012 al Cupei, Gaz Metan Mediaş a eliminat în „optimi” pe Astra II Giurgiu (fosta Dunărea) cu 1-0.

Medieşenii au reuşit atunci un parcurs remarcabil fiind eliminaţi greu, în semifinale, după prelungiri, de Dinamo Bucureşti.

FC Astra a ajuns de trei ori în penultimul act: 2001/2002, 2002/2003 şi 2012/2013, însă a fost eliminată de Rapid Bucureşti (0-0 şi 2-2), Dinamo (2-1 şi 1-3) şi CFR Cluj (0-0 şi 0-2).

Daniel Isăilă a început jocul cu o formulă apropiată de cea ideală, semn că îşi doreşte calificare în „sferturi”. Singura absenţă a giurgiuvenilor este Seidou Yahaya, suspendat după cartonaşul roşu încasat la Cluj, cu CFR, în campionat.

Şi Cristian Dulca propune un prim-unsprezece solid, meciul anunţându-se unul spectaculos.

LIVETEXT:

90+3 – Final de meci. Astra se impune cu 1-0 şi se califică în "sferturi".
90+2 – Roberto (Gaz Metan) încasează un galben după ce l-a faultat pe Cristescu;
90 – A treia schimbare şi la Astra: Marian Cristescu intră în locul lui Takayuki Seto;
87 – Ultima schimbare la Gaz Metan Mediaş: iese Robertson, intră Bud;
86GOOOOOL Astra! Junior Morais execută în forţă o lovitură liberă de la 25 de metri uşor lateral dreapta şi îl învinge pe Buchta! Gaz Metan Mediaş - Astra Giurgiu 0-1;
77Yazalde (Astra) primeşte "galben" după o simulare în careu;
70 – Momente bune ale "Gazului": Florin Dan este aproape de 1-0;
69 – Yazalde intră în locul lui Ivanovski;
68 – Silviu Lung jr. "scoate" excelent şutul lui Robertson;
61 – Dulca mută din nou: iese Avram, intră Ciprian Petre;
55 – Şut Budescu, Buchta respinge în corner;

54 – Gaz Metan rămâne în zece; Muth este eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

53 – Buzean execută excelent lovitura liberă, mingea loveşte transversala;
52Laban (Astra) este avertizat pentru un henţ. Lovitură liberă periculoasă pentru Gaz Metan;
49 – Budescu şutează în forţă, Muth se opune;
46 – Prima modificare şi la gazde: Alaverdashvili îi lasă locul în teren lui Florin Dan;

PAUZĂ.
45 – Ultima ocazie a primei reprize aparţine Gazului: Todea ratează de puţin poarta lui Silviu Lung junior;
44 – Măţel centrează perfect însă Ivanovski ratează întâlnirea cu mingea;
40 – Pedro se resimte după o intrară dură a unui adversar ş este schimbat cu Uriah Asante;
33 Muth (Gaz Metan) este avertizat de Lucian Rusandu după ce a şutat mingea în tribună;
17 – Prima ocazie importantă a meciului; Constantin Budescu execută bine o lovitură liberă însă mingea se duce pe lângă poartă;

GAZ METAN MEDIAŞ: Buchta - Roberto, Frăsinescu, Muth, Buzean - Todea, Tahar - Avram (61 C. Petre), Alaverdashili (46 Fl. Dan), Llullaku - Robertson (87 Bud). Antrenor: Cristian DULCA
ASTRA GIURGIU: S. Lung - Măţel, A. Mureşan, Ben Youssef, Junior Morais - Seto, Laban - Amorim, Budescu, Pedro Santos (40 Uriah Asante) - Ivanovski (69 Yazalde). Antrenor: Daniel ISĂILĂ