FOTOGALERIE S-a întors roata. CSMS Iaşi se impune fără probleme la Giurgiu

0

Echipa de fotbal Astra II Giurgiu a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-4 (1-2 la pauză), partida disputată în compania formaţiei CSMS Iaşi. Oaspeţii au răzbunat astfel înfrângerea din tur atunci când au pierdut în Copou cu acelaşi scor.

Alexandru Ciucur şi Ramses Gado au adus trei puncte extrem de importante pentru CSMS Iaşi care speră în continuare la unul dintre primele două locuri care duc în primul eşalon.

Deşi au promis că vor încurca formaţia moldavă, jucătorii giurgiuveni au fost dominaţi categoric, mai ales în actul secund, atunci când ieşenii s-au jucat cu ocaziile.

Începută sub semnul echilibrului, partida s-a animat după un sfert de oră atunci când Onofraş (minutele 14 şi 18) şi I. Vladu (27) respectiv Bogdan Rusu (17), Vădrariu şi Nogo (19) i-au pus la încercare pe Gavrilaş şi Irimia.

CLICK PE IMAGINI PENTRU FOTOGALERIE

Mult mai insistenţi şi cu o viteză în plus în avanposturi, oaspeţii reuşesc să deschidă scorul prin Ciucur care îl bate din interiorul careului pe Gavrilaş (minutul 28).

Peste aproximativ zece minute, elevii lui Ionuţ Popa îşi dublează avantajul după un contraatac şcoală: Creţu trimite o pasă în adâncime, Ciucur câştigă duelul cu doi adversari, trimite o centrare în forţă, iar Gado, scăpat de marcaj, preia cu pieptul şi şutează fără speranţă pentru portarul Astrei II din câţiva metri.

Treziţi parcă din reverie, giurgiuvenii reintră în joc după golul reuşit în ultimul minut de joc al primei reprize de golgheterul Bogdan Rusu care a şutat puternic, din interiorul careului, o minge bâlbâită de fundaşii ieşeni.

Tătăran a plecat nervos la cabine în minutul 86

Pauza nu a fost un sfetnic bun pentru gazde, care, deşi au efectuat două schimbări, primesc gol în minutul 48 după o greşeală uriaşă a lui Silviu Constantin, de-abia intrat în teren, care îi oferă şansa lui Ciucur să realizeze „dubla”.
Momentul-cheie al partidei are loc în minutul 65 atunci când gazdele cer penalty la un presupus henţ în careu făcut de fundaşul Camara. Arbitrul Lucian Rusandu a lăsat jocul să continue stârnind furia gazdelor.

De altfel, indignat de maniera de arnitraj a lui Rusandu, antrenorul gazdelor, Ioan Tătăran, a plecat la vestiare în minutul 86, pierzând ultimele două goluri ale meciului.

Mai întâi Gado a realizat şi el „dubla” în minutul 90, pentru ca în prelungiri, Ochia să reducă din diferenţă după un penalty acordat de această dată de Rusandu care l-a eliminat totodată pe Mitrea, fundaşul stânga al CSMS-ului.

„Ştiam că Astra II are câţiva jucători foarte buni aşa că mă aşteptam la un meci greu. Nu vreau să mă laud, dar din ceea ce am văzut până acum avem cea mai bună echipă din Liga Secundă, nu ne e frică de nimeni. Avem 25 de goluri date şi vreo 5 primite ceea ce spune multe despre această echipă. Mai sunt cinci etape şi din câte se pare Federaţia a dat liber la premieri. În ţara asta prostituţia mai trebuie să se legalizeze şi este tacâmul complet” – Ionuţ Popa, antrenor CSMS Iaşi.

“Mi-a fost frică de acest meci deoarece ştiam că formaţia giurgiuveană este una valoroasă. Sunt mulţumit de victorie însă trebuie să ne punem la punct în apărare pentru că primim în continuare goluri extrem de uşor. Promovarea se va juca până în ultima etapă” – Florin Prunea, preşedinte CSMS Iaşi.

Astra II Giurgiu – CSM IAŞI 2-4 (1-2)
B. Rusu 45, Ochia 90+2 (pen.) / Ciucur 28 şi 48, Gado 40 şi 90

ASTRA II GIURGIU: Gavrilaş – C. Gheorghe (cpt.), Nogo, Moroiţă, M. Florea – Achim (49 Burlacu), V. Dinu (46 D. Gafiţa), Ochia, Vădrariu (46 S. Constantin) – B. Rusu, Fertea. Antrenor: Ioan TĂTĂRAN
CSM IAŞI: Irimia – Al. Creţu, R. Tincu, Y. Camara, B. Mitrea – Al. Ciucur (53 Bădic), Milea, Cl. Tudor (83 G. Codrea), I. Vladu (72 I. Petrovic) – Onofraş (cpt.), Gado. Antrenor: Ionuţ POPA

Stadion: "Marin Anastasovici", Giurgiu
Spectatori: aprox. 800
Arbitri: L. Rusandu (Sfântu Gheorghe) – Florin Neacşu (Piteşti) şi Petruţa Iugulescu (Târgovişte)
Cartonaşe galbene: C. Gheorghe 52 / Al. Creţu 36, Mitrea 58 şi 90+1
Cartonaş roşu: Mitrea 90+1.

În urma acestui rezultat, cu cinci etape înainte de finalul campionatului, Astra II Giurgiu se menţine pe poziţia a opta a clasamentului, cu 36 de puncte. Următorul joc al formaţiei de la malul Dunării va avea loc pe 12 mai, în deplasare, contra echipei FCM Bacău. În tur, scorul a fost egal, 1-1.