FOTOGALERIE FC Astra Giurgiu, victorie la scor în faţa Sportului Studenţesc

0
FC Astra a învins Sportul Studenţesc cu scorul de 6-3

Echipa de fotbal Astra Giurgiu a învis sâmbătă, cu scorul de 6-3 (4-2) la pauză, Sportul Studenţesc într-un meci amical disputat pe arena „Marin Anastasovici”. Golurile gazdelor au fost marcate de Boukari (2), Budescu, Tembo, Nogo şi Seto.

Profitând de pauza competiţională datorată preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2014, FC Astra a disputat sâmbătă, cu începere de la ora 11.20, un joc de verificare împotriva formaţiei de eşalon secund Sportul Studenţesc.

Fără „căpitanul” Găman plecat la lotul naţional şi Distefano, Ivanovski, Fatai şi Junior Morais menajaţi, primul unsprezece al „alb-negrilor” a suferit modificări importante.

Cu toate acestea giurgiuvenii au arătat o mare poftă de joc, reuşind să marcheze de şase ori şi să rateze alte câteva situaţii importante.

Şi de această dată punctul nevralgic al echipei antrenate de Gigi Mulţescu a fost apărarea, nesigură în unele momente; la acest lucru a contribuit şi accidentarea lui Ben Youssef după numai 20 de minute de joc.

FC Astra a învins Sportul cu 6-3 (foto Bogdan Vladu)

CLICK PE IMAGINI PENTRU FOTOGALERIE

Boukari a revenit pe gazon cu o „dublă” după accidentarea care l-a ţinut departe de gazon aproximativ o lună de zile. Atacantul din Ghana putea ră realizeze tripla însă bara transversală s-a opus.

Mijlocaşul de bandă Fwayo Tembo a fost din nou cel mai important om al „astralilor”, jucătorul din Zambia marcând un gol şi pasând decisiv la două din golurile giurgiuvenilor.

Celelalte goluri ale Astrei au fost marcate de Budescu, Nogo şi Seto, de cealaltă parte Ferfelea (de două ori) şi Valentin Lazăr salvând onoarea „studenţilor”.

De remarcat a fost şi revenirea pe gazon a portarului Silviu Lung dar şi a fundaşului central Ovidiu Mihalache. Dacă Lung a evoluat o repriză întrag, începând ca titular, Mihalache a jucat ceva mai mult de cinci minute, luându-i locul lui Mureşan.

Evoluţia scorului:
1-0 Bukari (minutul 5), 2-0 Bukari (8), 3-0 Budescu (12), 4-0 Tembo (34), 4-1 Ferfelea (38, penalty), 4-2 V. Lazăr (40) PAUZĂ 5-2 Nogo (62), 6-2 Seto (75), 6-3 Ferfelea (85). FINAL

FC ASTRA GIURGIU: S. Lung (46 Kello) – G. Enache (46 Vădrariu), A. Mureşan (85 Mihalache), Ben Yousseff (20 Nogo), Kende (66 C. Tudor) – Tembo, Seto, Yahaya, William – Budescu (70 Moldovan) – Bukari (46 Boumal). Antrenor: Gheorghe MULŢESCU
SPORTUL STUDENŢESC: Ormenişan – Beţa, Patriche, D. Lung, Cioranu – Nistor (89 Riţa), Novac (84 B. Barbu), I. Şerban (84 Baniţă), V. Lazăr – A. Stoica (46 Mareş) – Ferfelea. Antrenor: Virgil ANDRONACHE

Arbitri: Ionuţ Ciurilă – Marius Stănescu şi Silvia Clejanu (toţi trei din Giurgiu)