Final perfect de turneu pentru CSS Giurgiu

0

CSS Giurgiu a câştigat şi cel de-al doilea meci al turneului organizat pe teren propriu, impunându-se la finalul celor 40 de minute regulamentare în faţa echipei Phoenix Galaţi (scor 97-68).

După ce în prima zi a turneului n-au ajuns la Giurgiu pentru a disputa meciul cu Steaua II, baschetbaliştii de la Phoenix Galaţi s-au prezentat din timp pe parchetul sălii „Prietenia” pentru a evita excluderea din campionat.

Moldovenii au început partida în forţă, reuşind să îşi adjudece primul „sfert” cu 25-22 spre nemulţumirea antrenorului gazdelor, Alin Guţă. „Duşul rece” din prima parte a fost de bun augur pentru baschetbaliştii giurgiuveni care au început treptat să intre în joc şi să nu mai cedeze iniţiativa până la final (în următoarele trei sferturi scorul fiind favorabil gazdelor: 20-9, 29-15, 26-19).

Cu Botez excelent de la linia de aruncări de trei puncte (jucătorul venit de la Politehnica Iaşi reuşind cinci astfel de aruncări valabile) şi cu pivotul Mihai într-o dispoziţie de joc foarte bună, giurgiuvenii au fost aproape să atingă pragul celor 100 de puncte.

CSS GIURGIU: Botez, Vătculescu, Cr. Nicolare, V. Georgescu, C. Mihai. Au mai evoluat: D. Bivolaru, M. Gâscă, D. Andrei şi Corneanu.
PHOENIX GALAŢI: Petică, Bolobiţă, Naziru, Cherecheş, Lupuşoară. Au mai evoluat: Lefter, Aanei şi Mereoru.

Rezultatele din ultima zi a turneului:
Dinamo Bucureşti – CSS Târgovişte 87-48
Steaua II Bucureşti – CSM II Bucureşti 86-80
CSS Giurgiu – Phoenix Galaţi 97-68

După zece meciuri disputate, Dinamo Bucureşti conduce clasamentul Seriei 2, cu 19 puncte. Cel de-al doilea loc care duce la turneul semifinal este ocupat de CSS Giurgiu (17 puncte), pe cea de-a treia poziţie aflându-se Steaua II Bucureşti (16 puncte).