CSS Giurgiu la a treia înfrângere consecutivă în Liga Naţională de baschet masculin

0
Petty Parrish (în alb) a fost coşgheterul partidei / FOTO: Bogdan Vladu

Echipa de baschet masculin CSS Giurgiu a pierdut sâmbătă, 11 noiembrie, cel de-al treilea meci consecutiv din Liga Naţională. Formaţia antrenată de Chris Terrell a cedat cu scorul de 72-77 în faţa Energiei Rovinari.

Baschetbaliştii giurgiuveni nu se regăsesc în această perioadă.

După înfrângerile suferite în faţa echipelor BC Mureş Târgu Mureş şi CSM Bucureşti, a urmat un nou eşec, de această dată în Sala Sporturilor din Târgu Jiu contra Energiei Rovinari.

După un prim sfert încheiat la egalitate (scor 20-20) şi un uşor avantaj al gazdelor luat la pauză (scor 41-37), CSS Giurgiu a dezamăgit imediat după revenirea de la cabine.

Cu numai 10 puncte marcate faţă de 19 încasate de la adversari, giurgiuvenii s-au îndepărat de adversarii lor la treisprezece „lungimi".

Revenirea spectaculoasă din ultimul sfert  n-a mai contat decât pentru statistici.

Formaţia antrenată de americanul Chris Terrell a înregistrat sâmbătă cea de-a treia înfrângere în faţa echipei oltene în jocurile oficiale.

Vlaicu, aproape de „double double”
Cel mai bun marcator al partidei a fost conducătorul de joc al CSS-ului, Petty Parrish. Acesta a reuşit 22 de puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive şi 4 intercepţii însă a pierdut 6 mingi.

Un alt remarcat al oaspeţilor a fost Cătălin Vlaicu. Cu 12 puncte şi 9 recuperări, acesta a fost aproape de primul „double double” din actuala stagiune.

De la Energia Rovinari s-au remarcat David Stefell (16 puncte) şi Flavius Lăpuşte (15 puncte).

Chris Terrell a început partida de la Târgu Jiu cu Parrish (22p), Burrell (8p), Thomas (11p), Vlaicu (12p) şi Harvey (12p). Au mai evoluat: C. Nicolae (3p), Ware (4p), D. Bivolaru şi I. Corneanu.

În urma jocului de la Târgu Jiu, CSS Giurgiu ocupă locul 11 în clasament cu zece puncte.

Următoarea partidă a celor de la CSS Giurgiu va avea loc luni, 19 noiembrie, pe teren propriu, contra formaţiei Universitatea Cluj Napoca.