CSS Giurgiu pierde în faţa Sibiului la zece puncte diferenţă

0

Echipa de baschet masculin CSS Giurgiu a pierdut sâmbătă, 8 decembrie, pe teren propriu, cu scorul de 60-70, partida disputată în compania formaţiei CSU Sibiu. Oaspeţii s-au impus graţie jocului mai eficient sub panou în sferturile trei şi patru.

CSS Giurgiu rămâne fără victorie în faţa Sibiului în primul eşalon al baschetului românesc.

La fel ca în precedentele două întâlniri, scorul de pe tabelă a fost unul strâns, cele două echipe intrând la cabine după ce şi-au împărţit primele două sferturi: 18-17 respectiv 15-16.

A doua parte a jocului începe prost pentru echipa lui Chris Terrell. Antrenorul gazdelor este nevoit să îl înlocuiască pe Harvey cu Ware, după ce pivotul din Bahamas a acumulat cea de-a patra greşeală personală.

Sibiul s-a distanţat după pauză
Fără experienţa lui Harvey sub panou, fără agresivitate şi şansă la aruncările de la mare distanţă, giurgiuvenii au cedat constant, oaspeţii distanţându-se şi la 14 puncte (48-62, minutul 32).

„Lupii” mai au o tresărire de orgoliu cu şase minute înainte de final, după ce Burrell şi Corneanu reuşesc să înscrie de trei puncte (54-62), acelaşi Corneanu fiind aproape să facă 57-62.

Miodrag Perisic, cere un time-out şi reuşeşte să-şi mobilizeze elevii, care reuşesc un final fără emoţii, bifând cel de-al treilea succes consecutiv.

„Cheia jocului a reprezentat-o forţa grupului. Ne-am mobilizat foarte bine. A fost o victorie muncită pentru că este destul de greu să evoluezi de trei ori în şapte zile şi să menţii ritmul” a declarat Miodrag Perisic după încheierea partidei.

La rândul său, Chris Terrell, a recunoscut faptul că Sibiul a evoluat mai bine şi că jocul a fost pierdut sub panou. „În ciuda unui start mai slab de campionat, Sibiul are un lot valoros şi este o formaţie de tradiţie, obişnuită cu performanţa. Au fost ajutaţi şi de cei doi jucători noi. Cred că partida s-a decis sub panou, acolo unde noi am recuperat foarte puţine minge” a spus Chris Terrell.

Sims a intrat în istoria baschetului giurgiuvean
Unul dintre puţinele motive de bucurie de sâmbătă (pe lângă prezenţa în număr mare a spectatorilor) a fost realizat de către conducătorul de joc Kevin Sims.

Fără să ştie, acesta a intrat în istoria baschetului giurgiuvean după ce, la scorul de 38-45 a reuşit punctul cu numărul 3.000 pentru CSS în Liga Naţională.

De altfel, Sims a fost cel mai bun marcator al gazdelor (18 puncte), MVP-ul partidei fiind Devon Austin (CSU Sibiu) cu 20 de puncte şi 7 recuperări.

Probleme cu stewarzii
Spectacolul din teren şi din tribune a fost umbrit de excesul de zel al unora dintre stewarzii prezenţi la meci.

După ce unuia dintre fotoreporterii prezenţi nu i s-a permis accesul în spatele panoului dinspre tabelă sub pretextul că trecerea este interzisă (însă alte persoane mai „importante” au putut trece fără probleme), stewarzii au fost acuzaţi pentru un lucru mai puţin obişnuit.

Înainte de startul partidei, doi dintre fanii celor de la CSU Sibiu care transmiteau partida în direct pe internet, nu au putut să ducă până la capăt acest lucru.

Aceştia au susţinut că un steward ar fi tras din priză unul dintre cablurile necesare transmisiei, lucru nega la finalul partidei de şeful oamenilor de ordine.

În urma partidei cu CSU Sibiu, CSS-ul are 5 victorii şi 7 înfrângeri, cu cele 17 puncte, giurgiuvenii ocupând locul 12. Următorul joc al „lupilor” va avea loc la finele acestei săptămâni, în deplasare, contra BC Miercurea Ciuc.