CSS Giurgiu îşi ia revanşa în faţa formaţiei Timba Timişoara

0
CSS Giurgiu
CSS Giurgiu

Echipa de baschet masculin CSS Giurgiu a câştigat vineri, 12 octombrie, în deplasare, cu scorul de 85-74, împotriva formaţiei BC Timba Timişoara într-o partidă contând pentru cea de.a doua etapă a Ligii Naţionale.

Giurgiuvenii şi-au luat revanşa în faţa celor de la Timba, precedentul joc dintre cele două formaţii fiind adjudecat de bănăţeni în 2011, la turneul de promovare pentru Divizia A.

După un prim sfert echilibrat, încheiat cu scorul de 19-19, giurgiuvenii au reuşit un parţial de 11-0 care le-a fost suficient pentru a-şi adjudeca sfertul secund şi să intre la pauză cu un avantaj liniştitor (44-31).

Gazdele au ieşit de la cabine mult mai motivate şi au fost aproape să întoarcă scorul, reuşind să câştige sfertul trei cu 22-13, ducând scorul la 53-57.

A fost un simplu foc de paie deoarece giurgiuvenii s-au apărat aproape perfect şi au reuşit să marcheze din toate poziţiile. Scor final 85-74 şi giurgiuvenii îşi asigură prima victorie din actuala stagiune.

La Timba Timişoara au evoluat şi foştii jucători ai CSS-ului Bojan Grubisic (2 puncte) şi Bosko Stojakovic (13 puncte, 7 pase decisive).

Coşgheterul partidei a fost "căpitanul" giurgiuvenilor, Derek Thomas (22 de puncte, 6 recuperări). Celelalte puncte pentru "lupi" au fost aduse de Burrell (17), Harvey (14), Parrish (13), Ware (7), Cr. Nicolae (7), I. Corneanu (3) şi Simmons (2).

Următoarele jocuri ale CSS-ului vor avea loc miercuri (17 octombrie) şi sâmbătă (20 octombrie), ambele pe teren propriu contra formaţiilor SCM Craiova respectiv. Farul Constanţa