Concordia Chiajna ţinută în şah la Giurgiu

0

Astra II şi Concordia Chiajna au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat sâmbătă în complexul „Marin Anastasovici” din Giurgiu. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 36 prin Alexandru Bălţoi, în timp ce pentru giurgiuveni a punctat Fonseca (minutul 76).

Chiar dacă este cu un picior în prima ligă după ce Comisia de Disciplină a FRF a hotărât că Săgeata Năvodari (locul 2) nu are drept de promovare, Concordia Chiajna (locul 3) a venit la malul Dunării hotărâtă să câştige şi să răzbune rezultatul din tur (1-1).

Intenţiile ofensive ale ilfovenilor s-au văzut încă din primele minute, fostul dinamovist Alex Bălţoi întrecându-se în ratări. Giurgiuvenii au replicat periculos de-abia după jumătatea primei reprize prin brazilienii Fonseca şi William.

O greşeală de plasament a lui Şanţmare avea să facă diferenţa în prima repriză.  Bălţoi a reuşit să preia mingea şi să pătrundă nestingherit în careu, executându-l cu sânge rece pe Dragne.

Actul secund a arătat o echipă a Astrei II mai incisivă, „alb-negrii” exercitând o presiune constantă la poarta lui Niţă. După ce Bogdan Rusu a „reuşit” ratarea etapei reluând din trei metri peste poartă (61), Fonseca a marcat cel de-al nouălea său gol în actuala stagiune învingându-l pe Niţă după o centrare în forţă a compatriotului său, William (76).

Finalul de joc s-a caracterizat prin mai mulţi nervi decât fotbal. Spiritele s-au încins în minutul 82 după ce gazdele n-au trimis balonul în afara terenului deşi căpitanul ilfovenilor, Mamele, se afla prăbuşit pe gazon.

„După cum au stat lucrurile în teren astăzi, trebuia să câştigăm. Am avut ocazii clare pe care nu le-am fructificat. Sunt nemulţumit de faptul că luăm mult prea uşor goluri pe greşeli personale. Urmează două meciuri în deplasare, cu CS Otopeni şi Steaua II, în urma cărora trebuie să ne îmbunătăţim situaţia de la «adevăr»” a declarat după finalul meciului Constantin Gache, antrenorul giurgiuvenilor.

„Am venit să câştigăm la Giurgiu dar din păcate nu am reuşit acest lucru. Am întâlnit o echipă puternică, cu jucători de calitate.  După părerea mea, rezultatul este echitabil. Vrem să terminăm cel puţin pe locul doi, să nu spună lumea că ne-a ajutat Federaţia să promovăm după situaţia cu Săgeata Năvodari” a spus Costel Orac, tehnicianul Concordiei Chiajna.

ASTRA II GIURGIU: Dragne – C. Gheorghe, Şanţmare, R. Damian, V. Sandu – Cojenel, S.Rotaru (50 Burlacu), Ochia (cpt.), William – B. Rusu, Fonseca. Antrenor: Constantin GACHE
CONCORDIA CHIAJNA: Niţă – V. Creţu, Mamele (cpt.), I. Nae, P. Marin (46 Cosic) – Ad. Popa, Al. Radu, Cucu, M. Chiţu (87 A. Grosu) – Bălţoi (78 Diniţă), A. Creţu. Antrenor: Costel ORAC

Au marcat: Fonseca (76) / Bălţoi (36)

Cartonaşe galbene: Ochia, C. Gheorghe, Fonseca / V. Creţu, Al. Radu, I. Nae.

Arbitri: Adrian ILYES (Ploieşti) - Daniel Mitruţi (Craiova), Dănuţ Dumitru (Focşani).