Astra II Giurgiu pierde pe teren propriu în faţa unei echipe din eşalonul al treilea

0
Astra II a pierdut în faţa unei echipe mai slab cotate (foto arhivă, Bogdan Vladu)

După rezultatul excelent obţinut miercuri, 7 martie, în faţa Stelei, jucătorii formaţiei Astra II Giurgiu au fost readuşi cu picioarele pe pământ de FCM Alexandria. Teleormănenii s-au impus vineri pe terenul Dunărea Port cu scorul de 3-0, toate golurile fiind marcate după pauză.

A fost cel de-al treilea meci în decurs de trei zile, între cel de miercuri cu Steaua şi cel de vineri cu FCM Alexandria intercalându-se un alt amical, câştigat de Astra II în faţa formaţiei Dunărea Oinacu (scor 2-0)

Revenind la meciul de vineri, cu excepţia lui Radek Oprsal, toţi jucătorii care s-au aflat pe teren în meciul cu Steaua au evoluat şi contra celor de la FCM Alexandria.

Diferenţa a fost făcută după pauză atunci când teleormănenii au punctat în minutele 57, 66 şi 77.

ASTRA II Giurgiu: Vârtopeanu (46 Popa) – C. Gheorghe (85 Runcan), Şanţmare (65 Bănaru), Moroiţă (46 Prunescu), Florea (75 M. Stan) – Achim (60 Matache), G. Marcu, Ochia (46 Rotaru), Hoprich (59 S. Constantin) – Bănaru (44 Burlacu), Gafiţa (46 V. Dinu). Antrenor: Ioan Tătăran.

Următorul meci de verificare al giurgiuvenilor va avea loc sâmbătă, 17 martie. Astra II ar fi trebuit să evolueze contra Victoriei Brăneşti însă va câştiga partida cu 3-0 la „masa verde” după retragerea din competiţie e ilfovenilor.

În cazul în care şi Săgeata Năvodari se va retrage din campionat, giurgiuvenii vor evolua un amical cu adversara constănţenilor de sâmbătă, CS Otopeni. În caz contrar se va căuta un adversar din Liga a III-a.