Astra II Giurgiu a făcut scor cu FCM Alexandria

0

După înfrângerea usturătoare cu nou-promovata Chindia Târgovişte (scor 1-7), fotbaliştii giurgiuveni şi-au mai spălat din ruşine învingând ieri după-amiază o formaţie care a rămas în Liga a III-a graţie unei cereri de reînscriere: FCM Alexandria.

Meciul s-a disputat pe stadionul „Dunărea Port”, iar jucătorii antrenaţi de Imilian Şerbănică au început în forţă marcând două goluri în primul sfert de oră prin atacantul Dimitrie Gafiţa (6, 14).

Scorul pauzei a fost stabilit de Viorel Dinu (37) pentru ca Daniel Ochia să înscrie ultimul gol al giurgiuvenilor (72 din penalty).

Golul de onoare al teleormănenilor a fost marcat de Ionuţ Voicilă în minutul 77.

A revenit Marcu
Partida de verificare de ieri a consemnat revenirea lui Georgian Marcu la formaţia giurgiuveană. Mijlocaşul în vârstă de 22 de ani a evoluat în returul trecut de campionat la Unirea Urziceni, echipă care între timp s-a desfiinţat.

ASTRA II GIURGIU: G. Popa, Bănaru, Şanţmare, Moroiţă, S. Constantin – William, G. Marcu, Ochia, V. Dinu – D. Gafiţa, Fonseca.
Au mai evoluat: Prunescu, Trestelnicu, Hoprich, Coteanu, Burlacu, M. Stan, V. Pop şi Lukacs.
FCM ALEXANDRIA: Celic – Ciocan, Toma, Lucan, Urucu – G. Pârjolea, Ţânţăreanu, Mămăligeanu, C. Pârjolea – Moraru, Nicu.
Au mai evoluat: Stoian, Bălănescu, Niţu, Coman, Cristea, Câmpeanu, Stancu, I. Voicilă şi Nicolae.

Ultimul amical din această vară pentru formaţia giurgiuveană va avea loc sâmbătă, pe teren propriu, în compania colegei de serie CF Brăila.

Partida în urma căreia se va definitiva lotul cu care Astra II va aborda noul sezon este programată pe stadionul „Marin Anastasovici” cu începere de la ora 11.00.