A doua remiză din acest sezon pentru fotbaliştii giurgiuveni

0
Giurgiuvenii s-au bucurat precum în meciul cu FC Botoşani

Astra II Giurgiu a reuşit să încurce Concordia Chiajna chiar pe terenul acesteia, terminând la egalitate, scor 1-1, partida susţinută ieri după-amiază în cadrul etapei a VII-a a Ligii Secunde de fotbal.

Băieţii lui Imilian Şerbănică au ţinut în şah formaţia lui Trică şi Iencsi, ilfovenii ratând astfel şansa de a urca pe prima poziţie a clasamentului Seriei I.
Cu cinci jucători de la prima echipă, dintre care doi debutanţi (portarul Cătălin Grigore şi atacantul Raymond Lukacs), “bianconeri” au oferit o replică pe măsura întâlnirilor precedente.
Meciul a fost cu ghinion pentru Michellini, fundaşul central accidentându-se grav în minutul 30. Până la final, un alt fundaş al oaspeţilor, Florea, avea să fie schimbat tot din cauza problemelor medicale.
Ilfovenii au punctat primii prin Budean, atacantul gazdelor lobându-l pe Grigore (minutul 68). Astra II avea să egaleze în minutul 85 prin Lukacs, acesta reluând în plasă centrarea lui Marcu din lovitură liberă.
Jucătorii giurgiuveni au dedicat punctual obţinut la Chiajna antrenorului secund Adrian Ene, cel care a împlinit 40 de ani în chiar ziua disputării meciului.

Astra II Giurgiu: C. GRIGORE – C. Gheorghe (cpt.), Michellini (31 Şanţmare), Oprsal, M. Florea (66 R. Damian) – William, G. MARCU, OCHIA, Tigoianu – Lukacs, Fonseca (81 Bănaru). Antrenor: Imilian ŞERBĂNICĂ

În urma remizei de la Chiajna, giurgiuvenii au acumulat cinci puncte, aflându-se în continuare pe un loc retrogradabil, 14. Fotbaliştii giurgiuveni vor reveni la antrenamente marţi dimineaţă, aceştia primind o zi liberă cadou din partea antrenorului pentru evoluţia de duminică.
Pentru Astra II Giurgiu urmează două partide consecutive susţinute pe teren propriu: pe 16 octombrie cu CS Otopeni şi pe 23 octombrie cu Steaua II Bucureşti.