VOLEI: Metal a trecut şi de Tomis

0

Primul turneu al grupei locurilor 1-4 la volei feminin s-a încheiat astăzi la Bacău cu victoria categorică a deţinătoarei titlului de campioană, Metal Galaţi, în faţa celor de la Tomis Contanţa, scor 3-0

Metal Galaţi şi-a păstrat primul loc în clasament după un meci fără emoţii, câştigat cu 3-0 (25-21, 25-15, 25-21).

Replica echipei din Constanţa a fost susprinzător de modestă. Tomis a contat în joc doar în primul set, când a revenit de la 16-20 la 21-20, însă au urmat o serie de atacuri în out de care Metal a profitat pe final de set.

Al doilea act nu a avut istoric în timp ce în setul trei Tomis a rezistat doar până la 14-14. Cu liberoul Suzana Cebic impecabilă la recepţie, iar Golubovic, Tocko şi Alajbeg neiertătoare în atac şi la blocaj, voleibalistele antrenate de sârbul Zoran Terzic s-au desprins la 19-15 iar la 23-17 soarta partidei era pecetluită.

În celălalt meci al zilei, Dinamo Romprest Bucureşti a trecut foarte greu de Ştiinţa Bacău, scor 3-2.