Galaţi: Dunărea a pierdut în Regie

0

FCM Dunărea Galaţi a fost învinsă de Sportul Studenţesc, scor 2-0, la primul meci cu Viorel Tănase antrenor principal.

Gălăţenii au dominat meciul dar pragmatismul şi un pic de şansă au adus victoria celor de la Sportul, în etapa a 11-a din Liga II. Gazdele au deschis scorul la o eroare individuală a lui Velescu, care a faultat în propriul careu, iar Ferfelea a marcat din penalti. Cei de la Dunărea au încercat să revină, au avut un ritm de joc mult peste cel din ultimele partide şi au ratat două mari ocazii pînă la pauză, prin Patrichi şi Velescu.

Repriza a doua a fost dominată de Dunărea, care a avut minute bune de presiune asupra careului advers, însă a lipsit finalizarea. Cea mai mare ocazie a meciului i-a aparţinut lui Cioinac, care a scăpat singur cu portarul dar a tras în acesta. Aproape de finalul meciului, când echipa sa forţa egalarea, Mindileac a comis-o şi s-a ajuns la 2-0. O minge banală pe care a vrut să o prindă i-a sărit din cot şi a ajuns la Truţă care a înscris în poarta goală.

Chiar dacă am pierdut acest meci, sunt destul de mulţumit jocul echipei mele. Am pierdut nemeritat, pe fondul  câtorva erori individuale, cele de la golurile primite la care se adăugă cea a lui Cioinac, când a scăpat singur cu portarul dar a tras slab. Am pus presiune pe adversar, în repriza a doua am fost merei peste adversar, lucruri care îmi dau încredere pentru meciurile următoare”, a declarat antrenorul Viorel Tănase.