FOTO Prezenţă selectă la inaugurarea noului poligon de tir din Focşani. Campionul Olimpic Alin Moldoveanu, victorios la ”Cupa CSM 2007 -CS Unirea”

0
poligon tir focsani

Poligonul a fost amenajat în vechea sală de karate a Clubului Sportiv Unirea şi dispune de nu mai puţin de 12 linii de tragere, faţă de cinci cât existau până acum.

Timp de două zile, la Poligonul de tir din Focşani se desfăşoară competiţia ”Cupa CSM 2007 -CS Unirea Focşani” la tir sportiv, pentru puşcă şi pistol cu aer comprimat 40 şi 60 de focuri. Competiţia a reunit trăgători de la mai multe cluburi din ţară, printre care Steaua Bucureşti, Dinamo Bucureşti, CSU Braşov, Politehnica Iaşi, CSM Braşov, Unirea Alexandria, Omega Tehnoton Iaşi.

În urma întrecerilor s-au înregistrat următoarele rezultate:
Puşcă cu aer comprimat 40 focuri, junioare 3: locul I Alexandra Bivolaru; locul II-Teodora Şuşu şi locul III-Gabriela Donici, toate trei de la formaţia CSM 2007- CS Unirea Focşani.

La junioare I proba a fost câştigată de Iustina Dumbravă, de la Poli Iaşi.
La juniori 3, Lucian Puţaru şi Alesandro Bracesi, de la CSM 2007- CS Unirea Focşani, au ocupat locurile I şi II.

Campionul olimpic Alin Moldoveanu, focşăneanul nostru legitimat la Dinamo Bucureşti,  a dominat proba de puşcă cu aer comprimat şi a câştigat întrecerea, devansându-i pe Alin Năstase de la Steaua şi Andrei Rusu de la Poli Iaşi.

Proba de pistol a fost câştigată la fete de Antonia Bălan, de la CSU Braşov, urmată în clasament de Alexandra Ghenu-CSU Braşov şi Elena Constantin-CSA Steaua.

În proba de senioare, pe primul loc s-a clasat Roxana Bonte-CS Dinamo, urmată de colega sa de club Laura Duculescu şi Florentina Petrila-CSA Steaua. În fine, în proba de pistol bărbaţi competiţia a fost câştigată de Dan Petrila-CS Tunari, locul II fiind ocupat de Doru Ghenu-CSU Braşov.

Competiţia a fost supervizată de antrenorul federal Nicolae Constantin, arbitrajul fiind asigurat de Constantin Stan, Constantin Văluţă şi Victor Popa, arbitri internaţionali.

De menţionat că această competiţie a prilejuit şi inaugurarea noului poligon de tir, poate cel mai modern din ţară la ora actuală. Acesta a fost amenajat în vechea sală de karate a Clubului Sportiv Unirea şi dispune de nu mai puţin de 12 linii de tragere, faţă de cinci cât existau până acum.

De poligonul de tir se ocupă profesorii Adrian Alaci şi Aurel Giurgea, aici pregătindu-se 25 de sportivi legitimaţi la CSM 2007 -CS Unirea Focşani