Universitatea a făcut spectacol cu Braşovul. Vezi primul succes din retur al alb-albaştrilor, în imagini

0
Mihai Costea a deschis scorul în amicalul cu englezii

Exilată la Severin, aflată pe un loc retrogradabil şi cu un singur punct în retur, Ştiinţa a reuşit ieri primul succes din era Mark Wotte.

Victoria cu FC Braşov, scor 3-0, a fost una categorică, venită după un joc strălucit, în special în prima repriză.

Antrenorul olandez al oltenilor se plângea cu o zi înainte de meci că nu este Harry Potter să pocnească din deget şi să facă minuni. Dar a găsit soluţia magică pentru a obţine primul succes într-un meci oficial de la venirea la Craiova.

Alb-albaştrii au avut momente de bucurie şi la Severin, dar îşi doresc să revină în Craiova

Harry Wotte(r) şi puştii săi minune au surclasat o echipă cu pretenţii de cupe europene, prin golurile reuşite de trei dintre cei mai tineri jucători din lot. Şi ce goluri! Venite pe bandă rulantă, într-un interval de 20 de minute, al doilea fiind de generic TV: şut de la peste 25 de metri al lui Barbu, fără şanse pentru experimentatul Dani Coman.

Nu este magie, ci eficienţă. Şi multă muncă“, spunea Wotte la finalul partidei. „Am făcut cadou Craiovei această victorie. În prima repriză nu am existat pe teren. Am luat trei goluri de cascadorii râsului“, se plângea tehnicianul braşovenilor, Viorel Moldovan.

„Nu suntem salvaţi“

În partea a doua, oltenii au arătat că ştiu să se şi apere, au avut şi o bară, prin  Prepeliţă, părăsind „Municipalul“ în aplauzele celor peste 10.000 de severineni. Braşovul a reclamat un gol anulat pe motiv de ofsaid, în debutul reprizei secunde, dar succesul Ştiinţei nu poate fi contestat.

Valerică Găman, după golul marcat cu FC Braşov

Victoria a venit la momentul potrivit. Sunt mulţumit de determinarea pe care au avut-o jucătorii. Prima repriză este cea mai bună pe care echipa a făcut-o de când am preluat-o, iar în repriza a doua cel mai important este că nu am luat gol“, a afirmat Mark Wotte.

Nu suntem încă salvaţi, depinde de următoarele meciuri, dar trebuie să continuăm pe aceiaşi linie. Miercuri, la Bistriţa, va fi un joc diferit, la fel de dificil, dar mergem doar la victorie“, a adăugat olandezul, care a preferat să nu-l forţeze pe Iliev, schimbat la pauză din cauza unei uşoare accidentări.

Dragoş Firţulescu (alb-albastru) a făcut pasul la naţionala de tineret

Mititelu, surprins de rezultat

Finanţatorul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, nu se aştepta ca echipa sa să câştige la scor. „Nu mă aşteptam la o asemenea diferenţă, pentru că întâlneam o echipă foarte bună, dar credeam că putem învinge. A contat mult dăruirea de care au dat dovadă jucătorii noştri şi diferenţa nativă de valoare dintre cele două loturi“, a spus Mititelu.

De fiecare dată când duşmanii ne-au cântat prohodul am făcut meciuri bune. Nu ştiu ce va fi mâine, dar astăzi (aseară - n.r.) puteam învinge orice echipă din ţară“, a adăugat Mititelu.

3-0

„U“ Craiova: S. Lung jr - Bădoi, Găman, Iliev (Firţulescu 46), Bălace - Prepeliţă, R. Barbu, Dilevski - M. Costea, Dina (Trică 75), Fl. Costea (Nicolae 78).
Antrenor: Mark Wotte.

FC Braşov: D. Coman - Voicu, Abrudan, N. Diogo, Ezequias - Roman (Cristescu 58), Ilyes, Grigore, C. Munteanu - Zaharia (Sburlea 58), Hadnagy (Savici 77).
Antrenor: Viorel Moldovan.

Goluri: Găman (16), R. Barbu (26), M. Costea (36)

Stadionul „Municipal“ - Severin: 12.000

Arbitru: Marius Avram.