Craiova: Gazul a „ars“ Ştiinţa la Severin

0
Florin Costea speră să revină cât mai repede pe gazon

Universitatea nu a avut noroc în primul meci disputat la Turnu Severin, pierzând în faţa formaţiei Gaz Metan Mediaş cu 2-1 (1-0). După acest rezultat oltenii sunt pe loc retrogradabil, iar în runda viitoare se vor deplasa la Târgu-Jiu.

Alb-albaştrii au început în forţă jocul, fiind purtaţi de ovaţiile suporterilor care au umplut stadionul. Oaspeţii au echilibrat partida şi în minutul 7 au reuşit să deschidă scorul prin Alin Liţu, care a profitat de nesincronizarea fundaşilor craioveni. La faza imediat următoare Cosmin Gângioveanu a fost faultat în careu şi arbitrul Berbecaru a dictat penalti. Florin Costea a executat telefonat şi portarul Buchta a reţinut. A urmat o luptă surdă la centrul terenului, prestaţia gazdelor fiind ştearsă.

Se mai poate consemna doar bara lui Mihai Costea din ultimele minute ale primei reprize. În partea a doua jocul nu s-a schimbat şi în minutul 69 Florin Lazăr a majorat diferenţa. În primul minut al prelungirilor Eugen Trică a redus din handicap, dar era mult prea târziu. Trei puncte mari pierdute de craioveni în lupta pentru supravieţuire.