Craiova: Amatorii olteni au luat argintul la Cupa Regiunilor UEFA

0

Reprezentanta României la UEFA Regions Cup, selecţionata Olteniei, a pierdut aseară finala competiţiei fiind învinsă de echipa similară a Spaniei, Castilla y León, cu scorul de 2-1.

Partida desfăşurată la Zagreb a fost echilibrată, însă ibericii s-au impus datorită golului înscris de José Luis Robles în minutul 81. Scorul fusese deschis de Antonio Ramirez (’20), oltenii egalând cinci minute mai târziu, prin Adrian Sîrbu, care a devenit golgheterul românilor. Cele două formaţii au ajuns în ultimul act al întrecerii, după ce au câştigat grupele din care au făcut parte. Spaniolii au obţinut al doilea trofeu al Regions Cup după izbânda din 2005, iar oltenii şi-au îndeplinit obiectivul, acela de a obţine o medalie. La precedenta participare a României la Regions Cup, tricolorii au terminat pe locul 7.