Incident grav pe stadionul Farul. Portarul Gudea a fost lovit violent de un microbist care a pătruns pe teren. Bătaia s-a lăsat cu sancţiuni de ambele părţi

0
Portarul Alexandru Gudea (19 ani), lovit de un microbist Foto Captură video

Furios pe prestaţia portarului farist Alexandru Gudea (19 ani, din Zalău), un microbist a pătruns pe teren, în minutele de prelungire a meciului, şi l-a lovit violent pe Gudea cu pumnul în faţă, apoi cu picioarele în abdomen.

Un incident grav a avut loc la meciul FC Farul Constanţa - AFC Dunărea Călăraşi, disputat vineri, 4 decembrie, începând cu ora 18, pe stadionul Farul din Constanţa. Partida de Liga a II-a contând pentru promovarea în Liga I s-a încheiat cu scorul de 2 – 6 (0 - 1), dezastruos pentru mândria şi speranţele „rechinilor“.

Furios pe prestaţia portarului farist Alexandru Gudea (19 ani, din Zalău), un microbist a pătruns pe teren, în minutele de prelungire a meciului, şi l-a lovit violent pe Gudea cu pumnul în faţă, apoi a căzut pe spate şi a încercat să-l lovească sub abdomen, cu picioarele.

Cei de pe teren au intervenit să-i despartă, iar suporterul Andrei Boef (23 ani, din Constanţa) a fost imobilizat de ceilalţi jucători şi de Gudea, iar bodyguarzii arenei l-au preluat şi l-au predat jandarmilor. El a primit o amendă de 500 lei pentru pătrunderea pe suprafaţa de joc, plus interzicere a accesului la competiţiile şi jocurile sportive pe o perioadă de un an. Boef a fost predat I.P.J. Constanţa pentru continuarea cercetărilor cu privire la fapta de lovire.

Pătrunderea sau încercarea de pătrundere fără drept, prin orice mijloace, pe suprafaţa de joc, se sancţionează cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei sau prestarea a 120-200 de ore de activităţi în folosul comunităţii, precum şi cu sancţiunea contravenţională complementară de interzicere a accesului la competiţiile şi jocurile sportive de genul celor la care aceştia au săvârşit fapta pe o perioadă de un an, conform Legii nr. 4/2008 privind prevenirea şi combaterea violenţei cu ocazia competiţiilor şi a jocurilor sportive“, amintesc jandarmii.

Portarul Alexandru Gudea a primit cartonaş roşu pentru c-a ripostat şi l-a lovit la rândul său pe agresor.

Meciul şi lovirea portarului au generat discuţii aprinse între suporteri. Unii au considerat că portarul Alexandru Gudea „şi-o merită“ pentru că a intrat în conflict cu galeria, căreia i-a arătat la un meci anterior semne obscene. Alţii îl susţin pe portarul Gudea scuzându-i jocul slab pe care îl pun pe seama lipsei de experienţă.Un meci slab dupa care nu sunt prea multe lucruri de spus!

„Un meci pe care trebuie sa-l uitam cat mai repede! Ne cerem scuze suporterilor dar este doar un meci! Promovarea este inca posibila! Este clar ca mai avem nevoie de intariri pentru la primavara dar NU renuntam la visul de a promova la finele acestui sezon! Va cerem scuze public! DOAR IMPREUNA PUTEM REUSI! Avem nevoie de sprijinul vostru si dupa cum vedeti postarile voastre nu sunt sterse! Ne dor dar vor ramane acolo! Parerea voastra CONTEAZA!“, scrie Farul Constanţa pe pagina sa de Facebook.

gudea

Pe aceeaşi temă:

România huliganilor: cum a fost posibil ca portarul Farului să fie atacat pe terenul de fotbal de un descreierat

VIDEO Totul despre Alex Gudea, portarul care s-a “remarcat” atât prin gafele sale, cât şi prin bătaia cu fanul Farului

Ce spune portarul Gudea după bătaia cu suporterul recalcitrant: “Credeam că bagă cuţitul în mine. O să-mi iau pistol”